Son konular

Peygamber Efendimize Salavat Getirmenin Fazileti

Konuyu Yükselt

zeberus1234

Yeni Üye
Tepkime
9
Coin
2
Peygamber Efendimize Salavat Getirmenin Fazileti
Peygamber Efendimize Salavat Getirmek
Peygamber Efendimize Salavat Getirmenin Fazileti ve Onemi

Salavat Getirmenin Faziletleri

1 “Kim bana bir defa salat getirirse, Allah da ona on salat getirir ve on gunahını affeder; on derece yukseltir (Nesei, Sehv, 55)

2 “Yeryuzunde Allah'ın seyyah melekleri vardır Onlar ummetimin selamını (anında) bana ulaştırırlar (Nesei, Sehv, 46)

3“Kim bana tek bir defa salat u selam getirirse, Allah da ona on defa salat eder (Davud, Vitr, 26; Darimi, Rikak, 58)

4 “Kıyamet gunu bana insanların en yakını, bana en cok salavat edendir43

“Gercek cimri, yanında anıldığım halde bana salavat etmeyendir (Tirmizi, Daavat, 110)

5 Bir gun ResUlullah sevincli olarak geldi Kendisine: “Sizi sevincli goruyoruz! denilince, şoyle buyurmuşlardır: “Bana melek geldi ve şu mujdeyi verdi: “Ey Muhammed! Rabb'in diyor ki: “Sana salat eden herkese benim on rahmette bulunmam, selam eden herkese de benim on selam etmem sana (ikram olarak) yetmez mi? (Nesei, Sehv, 55)

6 “Allah benim icin iki melek gorevlendirmiştir Ben bir Musluman’ın yanında anıldım da bana salavat getirdi mi, mutlaka o iki melek ona: “Allah seni bağışlasın derler Allah Teala ve diğer melekleri de o iki meleğe cevap olarak: “Amin derler Bir Musluman’ın yanında adım zikrolunduğunda da bana salavat getirmedi mi, mutlaka o iki melek: “Allah seni bağışlamasın der Yuce Allah ve oteki melekler de o iki meleğe cevaben: “Amin derler (Heysemi, Mecmeu'zZevaid, 10164–166) buyurmuşlardır

Efendimizin (sav) uzerine Salavat getirmenin fazileti

Efendimiz (sav) buyuruyor:

Uzerime Salavatı Şerife getiren kimseleri melekler rahmetle anar, meleklerin rahmetle andıkları kimseyi Allah (cc) affeder Allah'ın affetti i kimse icin butun varlıklar rahmet okurlar

Uzerime bir defacık Salavatı Şerife getiren kimse icin Allah Teala gorevli meleklere:
Bu kulumun uc gun icerisinde meydana gelen gunahlarını yazmayınız emrini verir

Uzerime bin defa Salavat getiren kimseye Allah (cc) narı ile azab etmez

Cibril bana: Ya Muhammed (sav) Sana senden once hicbir kimseye getirmedi im bir mujde ile geldim Allah Teala senin icin soyle buyurdu:
Ummetin den kim ayakta iken uc defa Salavat getirirse, oturmadan once Allah (cc) onu bağışlar Otururken uc defa getirirse kalkmadan Allah'ın affına mazhar olur, buyurunca efendimiz (sav) bu mujdeler uzerine şukur secdesine kapandı

Kim sabahları uzerime onar defa Salavat getirirse kırk senelik gunahı silinir

Cuma gunu uzerime yuz defa Salavat getirenin seksen yıllık hatalarını Allah (cc) affeder

Uzerime Cuma gunu veya gecesi yuz defa Salavat okuyan kimsenin yuz turlu haceti kabul edilir

Bin defa uzerime Salavat getiren olmeden once cennetle mujdelenir

Cebrail (as) bana gelerek: Ey Allah'ın Resulu, senin uzerine Salavat getiren kimse icin yetmiş bin melek istiğfar getirir, buyurdu

Uzerime getirilen Salavat sırat uzerinde bir nurdur

İnsanların bana en yakını uzerime en cok Salavat getirenidir

Allah'ın yeryuzunde gezen melekleri vardır Ummetimin uzerime getirdikleri Salatu selamları bana ulaştırırlar Getirdikleri Salatu selam bana ulaşır ulaşmaz ben de onlar icin isti far ederim

Uzerime Salavat getirenlere kıyamet gunu şefaatci olurum Salavat getirmeyenden ise uzağım
(Bu hadisler El Mustadraf2283'ten tercume edildi)

Salavatın Onemi
Efendimiz (sav) buyurdu:
Bana en yakin olanlar, uzerime en cok salavat getirenler olacaktır
Uzerime salavat getirirseniz Allah da (cc) sizin uzerinize salavat getirir
Bana salavat getirin Nerede olursanız olun salavatınız bana ulaşır
Allah Teala (CC) buyurdu: Bir defa salavat getirene Ben ve meleklerim on defa salavat getiririz
Cuma gunu ve geceleri uzerime (100) defa salavat getirenin Allah Teala (cc) otuzu dunyaya, yetmişi ahirete ait olmak uzere yuz hacetini kabul eder
Dua ile sema arasında bir engel vardır Uzerime salavat getirilince engel acılır, dua yerine ulaşır
Sunnetimi ihya eden, uzerime salavat getiren, darda kalanlara yardımda bulunanlar kıyamet gununde arşın golgesinde olacaklardır
Sırat uzerinde kalmış, hurma yaprağı gibi tirtir titreyen bir adam gordum O anda uzerime getirdiği salavati serife gelip o durumdan onu kurtardı
Dun gece acayip bir şey gordum Adamın biri Sırat uzerinde duşup kalkıyordu O anda uzerime getirdiği salavat geldi Elinden tuttuğu gibi Sırat’tan gecirdi
Meclislerinizi salavat ile susleyiniz
Kıyamet gunu buyuk ecir almak isteyen, uzerime salavat getirsin

Cuma gunu uzerime (80) kere salavat getirenin seksen senelik gunahı affolunur
Uzerime salavat getirilmeden yapılan hicbir dua kabul olunmaz
Karşılasan iki mu 'min salavat getirerek musafaha ederlerse, gecmiş ve gelecek gunahları bağışlanır

Uzerime (100) defa salavat getirene, Allah (cc) bin defa rahmet nazari ile bakar İştiyakla daha fazla getiren icin kıyamet gununde şefaat ve şahitlik ederim
Uzerime bir gunde (1000) defa salavat getiren kimseye cennetteki makamı gosterilmedikce olmez

Cuma gunu uzerime (100) defa salavati şerife getiren kimse kıyamette oyle bir nur ile gelecek ki, eğer o nur butun mahşer ehline taksim edilse hepsine yeterdi

Omrunu bos yere heba eden kişinin kaybettiği zamanı telafi etmesi icin salavati şerife ile meşgul olmalıdır Eğer butun Omrunu ibadetle gecirmiş olsan sonra bir defa salavati şerife getirsen, getirdiğin salavat butun ibadetlerinden daha ağır gelirdi Cunku sen kendi gucun nispetinde salavat getirmektesin
Allah Teala da (CC) Rububiyyeti hesabıyla senin bir salavatına karşılık sana on salavat getirmektedir Yani Allah Teala(CC) sana on defa rahmet nazarıyla bakmaktadır
Allah Teala'nin (CC) kuluna nazari rahmeti; insin, cinnin ibadetinden daha hayırlıdır Cunku Allah(CC) bir kuluna rahmeti ile nazar edince o kul azaba ducar olmaz

Allah Teala(CC), perşembe gunu ikindi vakti, melekleri salavati şerife getirenlerin ismini yazmak icin yeryuzune gonderir Cuma gunu ve gecesi salavat getirmeyi ihmal etmemelidir