Son konular

Peygamber Efendimizin Şefaati

Konuyu Yükselt

zeberus1234

Yeni Üye
Tepkime
9
Coin
2
Peygamber Efendimizin Şefaati nasıl olacak
Hz Muhammed (sav)'in Şefaati

Peygamber Efendimizin şefaati nasıl olacaksorusunun cevabını aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz

Kabirden once Resulullah efendimiz, uzerinde Cennet elbisesi ile kalkacak Burak uzerinde, elinde livaulhamd isimli bayrakla mahşer yerine gidecek, peygamberler ve butun insanlar bu bayrağın altında duracak, hepsi, beklemekten cok sıkılacak, once peygamberlerden Hz Adem, sonra Hz Nuh, sonra Hz İbrahim, Hz Musa ve Hz İsaya gidip, hesaba başlanması icin şefaat etmelerini dileyeceklerdir Her biri, birer ozur bildirerek, Allahu tealadan utandıklarını soyleyecekler, şefaat edemeyecekler, sonra Resulullah efendimize gelip yalvaracaklardır

Once, Onun ummeti, Sırattan gecip Cennete girecektir Sonra butun peygamberler şefaat edecektir (Buhari)

Peygamber efendimizin şefaati şoyle olacak:
1 Makamı Mahmud şefaati ile, mahşerde beklemek azabından kurtaracaktır
2 Cok kimseyi, sorgusuz, sualsiz Cennete sokacaktır
3 Azap cekmesi gereken muminleri azaptan kurtaracaktır
4 Gunahı cok olan muminleri Cehennemden cıkaracaktır
5 Sevapla gunahı eşit olup, Arafta bekleyen kimselerin Cennete gitmelerine şefaat edecektir
6 Cennete girmiş olanların derecelerinin yukselmesine şefaat edecektir

Şefaat ile hesaptan kurtardığı yetmiş bin kimsenin her birinin şefaatleri ile de, yetmişer bin kişi sorgusuz, sualsiz Cennete girecektir

İmamı Rabbani hazretleri buyurdu ki:
(Peygamberlerin sonuncusu gibi bir şefaatci olmasaydı, bu ummetin gunahları kendilerini helak ederdi Bu ummetin gunahları cok ise de, Allahu tealanın af ve mağfireti de sonsuzdur Allahu teala, bu ummete af ve mağfiretini o kadar sacacak ki, gecmiş ummetlere boyle merhamet ettiği bilinmiyor Doksandokuz rahmetini, sanki bu gunahkar ummet icin ayırmıştır

Allahu teala, af ve mağfiret etmeyi sever Gunahı cok olan bu ummet kadar af ve mağfirete uğrayacak hicbir şey yoktur Bunun icin, bu ummet, ummetlerin en hayırlısı oldu Bunların şefaatcileri olan Peygamberleri, peygamberlerin en ustunu oldu

İmanlı olen herkese şefaat
İmanını muhafaza ederek olen herkes şefaate kavuşacaktır Duha suresinin (Elbette Rabbin sana şefaat hakkı ve pek cok nimet verecek, sen de razı olacaksın) mealindeki beşinci ayeti kerimenin tefsirinde Resulullah efendimiz (Ummetimden bir kişi Cehennemde kalsa razı olmam) buyurdu Şefaate kavuşabilmek icin de imanlı olmek şarttır İmanlı olenler de ebedi kurtuluşa kavuşmuş demektir

Hadisi şeriflerde buyuruldu ki:
(Kıyamette şefaat edeceğim Ya Rabbi, kalbinde hardal zerresi kadar iman olanları Cennete koy diyeceğim Bunlar Cennete girecekler Sonra, kalbinde az bir şey olanlara, Cennete girin diyeceğim) Buhari

(Ahirette ilk şefaat eden ve şefaati kabul olan ben olacağım) İbni Mace
(Ummetimden, şirk uzere olmeyen herkese Allahın izni ile şefaat edeceğim) Buhari, Muslim
(Kıyamet gunu en once ben şefaat edeceğim) Muslim

(Her peygamberin, mustecab kabul olan bir duası vardır Ben duamı, ummetime şefaat etmek icin ahirete sakladım) Buhari

(Benden once hicbir peygambere verilmeyen beş şeyden biri şefaattir Şirk uzere olmeyen imanla olen herkese şefaat edeceğim) Bezzar

(Ummetimden buyuk gunah işleyenlere şefaat edeceğim) İmamı Ahmed, Nesai

Peygamber efendimiz, gunahkarlara şefaat edeceğini bildirince, Hz Ebudderda, (İmanı olan hırsız ve zaniler de şefaate kavuşacak mı) diye sual etti, (Evet, onlara da şefaat edeceğim) buyurdu (Hatib)
(Gunahı cok olanlara şefaat edeceğim) Hatib
(Nefslerine aldananlara şefaat edeceğim) Deylemi
(Kıyamette, kum sayısından daha cok kimseye şefaat ederim) Taberani

(Kıyamette Ya Rabbi, zerre kadar imanı olanı Cennete koy! diyeceğim Hepsi şefaatimle Cennete girecek) Buhari

(Şefaatime inanmayan kimse, ona kavuşamaz) Şira
(Şefaatime en layık olan, bana en cok salevat okuyandır) Tirmizi

(Ummetimden geri kalan olur korkusu ile Cennete girdiğim halde tahtıma oturmam Allahu tealaya, Ya Rabbi ummetim ummetimderim Rabbim Ummetine ne yapmamı istiyorsun?buyurur Ben de Ya Rabbi onların hesaplarını cabuk gor, sıkıntıdan kurtulsunlarderim Cehennemliklerin listesi bana verilir Onlara şefaat ederim Hatta Cehennem hazini Malik Ummetinden cezalanacak kimse bırakmadınder) Beyheki, Taberani

(Rabbin sana ahirette ceşitli nimetler, şefaat izni verecek, sen de hoşnut, razı olacaksın) mealindeki Duha suresi beşinci ayeti kerimesi inince, Resulullah efendimizin, (Ummetimden bir kişi Cehennemde kalsa razı oldum demem) diye soylediği tefsirlerde bildirilmiştir (Tibyan)

Alıntı