Son konular

Peygamber İle İlgili Ayetler

Konuyu Yükselt

zeberus1234

Yeni Üye
Tepkime
9
Coin
2
Kur'anı Kerimde Peygamber efendimizle ilgili ayetler
Kuranda Peygamberimizden bahseden ayetler

Kuranı Kerim'de Peygamberimiz'den bahseden Ayetler

Şüphesiz biz seni bir müjdeci ve bir uyarıcı olarak adalet (Kur'an) ile gönderdik Sen cehennemin halkından sorumlu tutulmayacaksın (2119)

İşte bunlar Allah'ın ayetleridir; onları sana bir adalet olarak okuyoruz Sen de gönderilen elçilerdensin (2252)

Kuşkusuz Allah'ın sana gösterdiği gibi halk arasında hükmetmen için biz sana Kitabı adalet olarak indirdik (Sakın) Hainlerin savunucusu olma (4105)

Ey peygamber Rabbinden sana indirileni beyanname et Eğer (bu görevini) yapmayacak olursan O'nun elçiliğini tebliğ etmemiş olursun Allah seni insanlardan koruyacaktır Şüphesiz Allah kafir olan bir topluluğu hidayete erdirmez (567)

De fakat Ey halk müziği ben Allah'ın sizin hepinize gönderdiği bir elçisi (peygamberi)yim Ama göklerin ve yerin mülkü yalnız O'nundur O'ndan başka ilah yoktur O diriltir ve öldürür Öyleyse Allah'a ve ümmi peygamber olan elçisine iman edin O da Allah'a ve O'nun sözlerine inanmaktadır Ona iman edin fakat hidayete ermiş olursunuz (7158)

Biz elçileri müjde vericiler ve uyarıpkorkutucular olmaktan başka (bir nedenle) göndermiyoruz Şu halde kim iman ederse ve (davranışlarını) düzeltirse bundan böyle onlar için nefret edilen şey yoktur onlar mahzun da olmayacaklardır

De oysa: O gökleri ve yeri yaratırken ve O (defalarca) besleyen (hiç) beslenmezken ben Allah'tan başkasını mı veli edineceğim?De fakat: Bana gerçekten Müslüman olanların ilki olmam emredildi ve: Sakın müşriklerden olma(denildi) (614)

Böylece ancak Allah'tan başkasına ibadet etmeyin Gerçekte ben sizi O'nun tarafından uyaran ve müjdeleyenim; (112)

İnkâr edenler derler fakat: Ona Rabbinden bir ayet (mucize) indirilseydi yaSen sadece bir uyarıcısın ve her topluluk için bir hidayet önderisin (137)

Her ümmet içinde kendi nefislerinden onların üstüne bir şahid getirdiğimiz gün seni de onlar üstünde bir şahid olarak getireceğiz Biz Kitabı sana herşeyin açıklayıcısı Müslümanlara bir hidayet bir rahmet ve bir müjde olarak indirdik (1689)

Sizi en iyi Rabbiniz bilir; dilerse size acıma eder dilerse sizi azablandırır Biz seni onların üzerine bir temsilci olarak göndermedik (1754)

De oysa: Kuşkusuz ben ama sizin benzeriniz olan bir beşerim; sadece bana sizin ilahınızın tek bir ilah olduğu vahyolunuyor Kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa bundan böyle salih bir amelde bulunsun ve Rabbine ibadette hiç kimseyi müşterek tutmasın(18110)

Biz seni alemler için yalnızca bir rahmet olarak gönderdik (21107)

De fakat: Ey insanlar gerçekte ben sizin için sadece bir uyarıcıyım(2249)

Biz seni sadece bir müjde verici ve uyarıpkorkutucu olarak gönderdik (2556)

(De oysa) Ben fakat bu şehrin Rabbine ibadet etmekle emrolundum fakat O burasını kutlu ve saygın kıldı herşey O'nundur Ve Müslümanlardan olmakla emrolundumVe Kur'an'ı okumakla da (emrolundum) Bundan Böyle kim hidayete gelirse kendi nefsi için hidayete gelmiştir; kim sapacak olursa de ama: Ben sadece uyarıcılardanım(279192) :

Muhammed sizin erkeklerinizden hiçbirinin babası değildir; oysa o Allah'ın Resûlü ve peygamberlerin sonuncusudur Allah herşeyi bilendir (3340)

Ey Peygamber fiilen biz seni bir şahid bir müjde verici ve bir uyarıcı olarak gönderdik Ve kendi izniyle Allah'a çağıran ve nur saçan bir çerağ olarak (gönderdik) Mü'minlere müjde ver; gerçekten onlar için Allah'tan büyük bir fazl vardır (334547)

Biz seni ancak tüm insanlara bir müde verici ve uyarıcı olarak gönderdik Oysa insanların birçok bilmiyorlar (342

Kuşkusuz biz seni hak ile bir müjde verici ve bir uyarıcı olarak gönderdik hiçbir ümmet yoktur fakat içinde bir uyarıcı gelipgeçmiş olmasın (3524)

Andolsun hikmetli Kur'an'a, Sahiden sen gönderilen (elçi)lerdensin Doğruca bir yol üzerinde(sin) (Kur'an) Enerjik ve üstün olan esirgeyen (Allah')ın indirmesidir Babaları uyarılmamış böylece kendileri de tedbirsiz kalmış bir kavmi uyarman için (gönderildin) (3626)

Biz ona (Peygambere) şiir öğretmedik; (bu) ona yakışmaz da O (kendisine indirilen Kitap) sadece bir nasihat ve açık açık bir Kur'an'dır (3669)

De ki: Ben, yalnızca bir uyarıcıyım Bir olan, kahreden Allah'tan başka bir ilah yokturGöklerin, yerin ve ikisi aralarında bulunanların Rabbidir, üstün ve güçlü olan, bağışlayandırDe fakat: Bu (Kur'an), büyük bir haberdirSizler ise, ondan yüz çeviriyorsunuz Melei Ala (ulu kalabalık) tartışıp dururken, benim hiçbir bilgim yokturBana ama, sadece açıkça bir uyarıcı olduğum vahyolunmaktadır(386570)

Allah'ın dışarıya birtakım veliler edinenler ise; Allah onların üzerinde gözetleyicidir Sen onların üstünde bir temsilci değilsin (426)

De fakat: Ben elçilerden bir türedi değilim bana ve size ne yapılacağını da bilemiyorum Ben yalnızca bana vahyedilmekte olana uyuyorum ve ben açık açık bir uyarıcıdan başka biri değilim(469)

Kuşkusuz biz seni bir şahid bir müjde verici ve bir uyarıcı olarak gönderdik (48

Ancak Allah'a ve Resûlü'ne iman etmeniz O'nu savunupdesteklemeniz O'nu en dürüst bir saygıylayüceltmeniz ve sabahleyin akşam O'nu (Allah'ı) tesbih etmeniz için (489) *