Son konular

Polis Meslek Yuksek Okulu Aksaray

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Aksaray Polis Meslek Yuksek Okulu,
Aksaray Polis Meslek Yuksek Okulu aranan şartlar
Polis Meslek Yuksek Okulu Aksaray,
APMYO

Polis Meslek Yuksek Okulu Aksaray

Aksaray Polis, şehir merkezine beş kilometre mesafede, 'Aratol Mevkii' Konya yolu uzerinde kurulmuştur Aksaray Polis Okulu, zamanın Aksaray Millet Vekili sayın Mahmut Ozturk'un girişimleri sonucunda, 'Milli Emlak' dan temin edilen 261 donumluk arazi uzerinde 1000 kişi kapasiteli bir Polis Okulunun temeli atıldı ınşasına 1982 yılında başlanan polis okulu, 17121994 tamamlanarak aynı tarih ve 1494 sayılı Bakanlık oluru ile Polis Okulu olarak tescil edilmiştir Bahse konu Polis Okulunun Mudurluğune atanan 1Sınıf Emniyet Muduru Mustafa Oncul, bir Polis Okulunun olması gereken bicim ve modernizasyonda yapılandırılması icin ne gerekiyorsa yaptı ve Aksaray Polis Okulunu gunun modern yapılanmasında hizmet vermek uzere 11 Eylul 1995 tarihinde 709 oğrenci ile eğitim ve oğretime actıBaşarılı bir eğitimci olan Mustafa Oncul, takip eden yıllarda Polis Okulunun ihtiyaclarını onem sırasına gore gidererek, once 1000 kişi kapasiteli kapalı spor salonunu tamamlayıp, oğrencilerin kullanımına sunma başarısını gostererek, okulun gunumuzdeki modern yapılanmayı yakalamasında en onemli etmen olma başarısını gosterdi

BAŞVURMAK İSTEYEN ADAYLARDA ARANILAN ŞARTLAR

a) TC vatandaşı olmak,
b) Lise ve dengi okul mezunu olmak veya Lise 4sınıfta okuyor olmak,
c) Herhangi bir eğitimoğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle cıkarılmamış olmak,

c) Oğrenci Secme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2024 yılı icinde yapılan Yuksekoğretime Geciş Sınavı puan turlerinin herhangi birinden (YGS1,YGS2, YGS3, YGS4, YGS5 ve YGS6 ) en az (300000) puan almış olmak,

d) Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit ve Vazife Malulu olanların eş ve cocuklarından Oğrenci Secme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2024 yılı icinde yapılan universiteye giriş sınavından, (YGS1,YGS2, YGS3, YGS4, YGS5 ve YGS6 ) en az (140000) puan almış olmak,

e) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş duzeltmelerinde, duzeltmeden onceki yaş gecerli olmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ekim tarihi itibariyle (1 Ekim 2024) 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmayan erkek adaylar icin 24 yaşından gun almamış olmak, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar icin 26 yaşından gun almamış olmak, (Buna gore, bayan ve askerlik hizmetini yapmayan erkeklerde 01 Ekim 1988 01 Ekim 1993 tarihleri arası, askerlik hizmetini yapmış erkeklerde 01 Ekim 198601 Ekim 1993 tarihleri arasında doğmuş olmak)

f) Bayanlar icin 165 cm erkekler icin 167 cmden kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

g) Sağlık durumu yonunden, Sağlık Şartları Yonetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak, (EK1)

ğ) Başvuru oncesi ve başvuru sırasında, genelev, birleşme evi, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde aracılık ve bekleyicilik turunden bir işi bulunmamak, genel ahlaka aykırı oyun temsil, film, videobant, teyp kaseti, vcd, şarkı sozu ve teknolojinin gelişimi ile ortaya cıkan zararlı yayın, yayım ve benzeri işlerde calışmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle hakkında herhangi bir adli veya idari kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hukum giymemiş olmak, bu sayılan fiillerden herhangi birinin uzlaşma yoluyla sonuclandırılmamış veya bu fillerden herhangi birisi ile ilgili olarak mahkemece hukmun acıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak ya da başka bir tedbire cevrilmemiş olmak,

h) Turk Ceza Kanununun 53 maddesinde belirtilen sureler gecmiş olsa bile; ust sınırı 1 yıl veya daha fazla hapis cezası ongorulen kasten işlenmiş suclar ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48A5 maddesinde ismen sayılan suclardan dolayı,
1 Affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa dahi mahkUmiyeti bulunmamak,
2 Hukmun acıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak,
3 Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,

ı) (ğ) ve (h) bentleri adayın eşi hakkında da uygulanır,

i) EğitimOğretim yılının başlangıc tarihi itibariyle bir siyasi partiye veya siyasi parti kollarına uye bulunmamak,

j) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi gormuş veya goruyor olmamak,

k) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,

l) Askerlikle ilişiği bulunmamak,

m) Sağlık şartları Yonetmeliği hukumleri haric herhangi bir nedenle Polis Meslek Yuksekokulundan cıkmış veya cıkarılmış olmamak,

n) Guvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması olumlu olmak, şartları aranır

NOT
Gecmiş yıllarda Polis Meslek Yuksekokullarından Sağlık Şartları nedeniyle cıkarılanlar ile mulakat sınavına girmiş ve kaybetmiş adaylar, diğer şartları taşıması halinde yeniden başvuruda bulunabilirler

NOT
PMYO Giriş Yonetmeliği ile Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yonetmeliklerinde belirtilen nitelikleri taşımadıkları sonradan anlaşılan adayların eğitimoğretim esnasında dahi olsa PMYO dan ilişikleri kesilir

III BAŞVURU ŞEKLİ VE BAŞVURU ESNASINDA ADAYLARDAN İSTENİLECEK BELGELER

İnternet Uzerinden On Başvuru
Polis Meslek Yuksek Okullarına başvuruda bulunmak isteyen adaylar YGS sonucları acıklandıktan sonra Polis Meslek Yuksek Okulları Resmi İnternet Sitesi adresinden 18 29 Nisan 2024 tarihleri arasında on başvuru yapabileceklerdir

Şahsen Başvuru ve Evrak Teslimi
İnternetten on başvuru yapan ve 2024 Yuksekoğretim Geciş Sınavından (YGS) 300 puan ve uzerinde alan adaylar 2029 Nisan 2024 tarihleri arasında Ek2de bulunan 2024 yılı ikamet illerine gore başvuru, secme ve değerlendirme sınav merkezlerine bizzat başvuruda bulunmaları gerekmektedir İnternet uzerinden on başvurusunu yapan, ancak Polis Akademisi Başkanlığı tarafından belirlenen şartları taşımayan ve 2029 Nisan 2024 tarihleri arasında başvuru merkezlerine şahsen başvuru ve evrak teslimi icin gelmeyen adayların başvuruları kesinlikle kabul edilmeyecektir(İnternet uzerinden on başvuru muracaat sayılmaz)

Başvuru Esnasında Adaylardan İstenilen Belgeler:
1 Sınav Başvuru dilekcesi, Polis Meslek Yuksek Okulları Resmi İnternet Sitesi İnternet adresinden alınacaktır)

2 Aday Tanıma Bilgi Formu Polis Meslek Yuksek Okulları Resmi İnternet Sitesi İnternet adresinden alınacaktır)

3 Başvuru ucretinin yatırıldığına dair Banka Dekontu,

4 Adaylar başvuru esnasında Nufus Cuzdanı ibraz etmek zorundadırlar, (uzerinde TC Kimlik Numarası olmayan Nufus Cuzdanı kabul edilmeyecektir)

5 Lise Diploması veya Mezuniyet Cıkış Belgesinin aslı ile birlikte fotokopisi veya tasdikli orneği Lise 4 Sınıfta oğrenim goren oğrenciler okudukları Okul Mudurluklerinden Başvuru Dilekcesindeki Oğrenim Bilgileri bolumunu onaylatacaktır (Yuksek Okul mezunu veya Yuksek Okulda oğrenim gorenler Lise Diplomalarını temin edememeleri halinde, Yuksekokul Mudurluklerinden Lise Diplomalarının tasdikli sureti istenilecektir Ancak, bu adaylar yazılı sınavında başarılı olmaları halinde PMYOya kayıt esnasında Lise Diplomalarının aslını teslim etmek zorundadırlar) Kuzey Kıbrıs Turk Cumhuriyeti Ortaoğretim kurumlarınca Turkce olarak tanzim edilen diploma ve diğer oğrenim belgeleri kabul edilerek herhangi bir denklik belgesi istenilmeyecektir

6 Kamu Kurum ve Kuruluşlarında calışan personelin Kılık Kıyafetine Dair Yonetmeliğin 5 ve 10 maddelerinde belirtilen hususlara uygun olarak son 1 yıl icerisinde cekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf, (Fotoğrafların arkasına TC Kimlik No, Ad ve Soyadı yazılacak ve zarf icerisinde teslim edilecektir)

7 Adli Sicil kaydı bulunan adaylar ilgili mahkeme kararını,

8 Yaş tashihi yaptıran adaylar yaş tashihi ile ilgili mahkeme kararını ibraz edeceklerdir,

9 Askerlik hizmetini yapmış adaylardan, başvuru esnasında Askerlik Terhis Belgesi,

10 Askerlik hizmetini yapmamış iki yıllık Yuksekokul veya dort yıllık Fakulte mezunu adayların 1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince Tecil Belgesi,

11 Evli ise Evlenme Cuzdanı aslı ve fotokopisi veya noterden tasdikli orneği, Ayrıca, Emniyet Teşkilatı Şehit veya Vazife Malulu olanların Eş ve Cocuklarından Emniyet Genel Mudurluğu Personel Daire Başkanlığından alınan Şehitlik veya Vazife Malulluk Belgesi istenir (Son bir yıl icerisinde alınan belgeler gecerlidir)

DİKKAT
2906 tarih ve 15169 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 3107 tarih ve 27305 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 15169 karar sayılı Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yonetmelik gereği 20242024 yılı PMYO Başvurularında adaylardan Nufus Cuzdanı fotokopisi,YGS sonuc belgesi, Vukuatlı Nufus Kayıt Orneği, Adli Sicil belgesi ve İkametgah belgesi istenmeyecektir

DİKKAT
On başvurusunu yapıp da evraklarını belirtilen surede teslim etmeyen, başvurusunu yapmayan veya yapamayan ya da başvuru şartlarından herhangi birini taşımayan, sınava girmeyengiremeyensınava alınmayansınavdan cıkarılanmulakat ve yazılı sınavda başarısız olan sınavı gecersiz sayılanucret gerektirmeyen bir işlem icin ucret yatıran ve aynı işlem icin birden fazla ucret yatıransınav ucretini kendi adına yatırmayan adayların yatırmış oldukları sınav ucreti geri odenmez Hicbir surette sınav ucreti iade edilmeyeceğinden, adayların mağdur olmamaları icin başvuru şartlarını cok iyi inceleyerek, şartları taşımaları halinde sınav ucretini yatırmaları gerekmektedir