Ramazan Manileri ve Anlamları

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Ramazan Manileri nedir, tanımı, anlamı,nasıl yapılır, ne demek

Ramazan Manileri Nedir Ne Ne Anlama Gelir
Ramazan geceleri sahura uyandırmak icin calınan davulla soylenen, coğunlukla ramazan ozellikleri ile ilgili duyguları belirten maniler

Birkactane Ramazan Manisi
Ahmet ağa uyursun uyursun
Uykularda ne bulursun
Kalk al abdest, kıl namaz
Sabahleyin cenneti bulursunAkşamdan pilavı pişirdim
Gene karnımı şişirdim
Cok mani diyecektim ama
Defteri yolda duşurdumAldanma sağa sola,
Gel gidelim hak yola,
Guzel oruc tutanın,
Akıbeti hayrola

Akşam ezanı dinlemek
Sahur vakti yemek yemek
Ramazana mahsus şeydir
Gece davulcu soylemekArnavut’ musun Tatar’ mısın
Ekşili corba yapar mısın
Sana davul calıyorum amma
Acaba sen oruc tutar mısınBak geldi etli dolma,
Cok yiyip gobek salma
Ustune bir kahve ic,
Teravihe gec kalma!

Besmeleyle cıktım yola
Selam verdim sağa sola
A benim ağalarım
Namazınız mubarek olaBu aya hurmet gerek,
Nimete şukur gerek,
Mubarek Ramazan’da,
Hakka ibadet gerekCebimin ağzı dardır
İcinde şeker vardır
Sabreyle aman gonul,
İftara neler vardır?

Similar threads

• Soru
imagesramazanmanileri5ad2f684a6d2b Ahmet ağa uyursun uyursun Uykularda ne bulursun Kalk al abdest, kıl namaz Sabahleyin cenneti bulursun Akşamdan pilavı pişirdim Gene karnımı şişirdim Cok mani diyecektim ama Defteri yolda duşurdum Aldanma sağa sola, Gel gidelim hak yola, Guzel oruc...
Cevaplar
0
Görüntüleme
14
  • Soru
2024 Ramazan Manileri Ramazan ayına ozel soylenmiş birbirinden guzel ve anlamlı Ramazan manileri derledik sizler icin beğeneceğinizi umduğumuz 2024 yılına ozel Ramazan Manileri Sofrada fakir olsun, Tabağı cukur olsun Karnı doyduktan sonra, Duayı okur olsun Karşıma fener geldi, Aklıma neler...
Cevaplar
0
Görüntüleme
16
  • Soru
Komik Ramazan manileri En Komik Ramazan Manileri Akşamdan pilavı pişirdim Gene karnımı şişirdim Cok mani diyecektim ama Defteri yolda duşurdum Arnavut’musun Tatar’mısın Ekşili corba yapar mısın Sana davul calıyorum amma Acaba sen oruc tutar mısın Bak geldi etli dolma, Cok yiyip gobek salma...
Cevaplar
0
Görüntüleme
23
  • Soru
Ramazan Manilsi En Guzel Ramazan Manileri Sahur Manileri Davulcu Manileri Muslumanlar icin ramazan manileri hoş bir latife gibidirDinimizde ramazanı renklendir guzel manilerle sahur sofraaları şenlenir Arnavut'musun Tatar'mısın Ekşili corba yapar mısın Sana davul calıyorum amma Acaba sen oruc...
Cevaplar
0
Görüntüleme
18
  • Soru
Ramazan Manileri ve Muslumanlar İcin Onemi Ramazan Manileri ve Onemi Ramazan Manilerinin Muslumanlar icin Onemi Mani anonim halk şiirinin en kucuk nazım bicimidir Anadolu ve Anadolu dışında cok geniş bir Turkluk coğrafyasına yayılmıştır Mani soyleme, yuzyılların deneyimlerinden suzulerek...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
Üst Alt