Son konular

Ramazan Nukteleri

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Ramazana Hazırlık,Ramazan Adetleri
Herbiri adeta bir merasim olan ve bir kısmı gunumuzde hala devam eden guzel Ramazan adetlerimizden biri
Cami ve evlerde Ramazan hazırlıkları, kandiller, mahyalar, mukabeleler, ihtişamlı iftarlar, teravih, iftar sonrası sohbetleri, tiyatrolar, meddah, karagoz, orta oyunu, kukla, hokkabaz gosterileri vs

Butun bunlar olur da Ramazana mahsus latifeler, fıkralar, nukteler olmaz mı?

Elbette Ramazan nukteleri de sıcak iftar ve sahur sohbetlerinin vazgecilmez bir parcası
Maksat Ramazanı latifeleriyle de yadedip, tebessumlere vesile olmak

Ramazanınız mubarek olsun

imagesramazannukteleri5ad2f7d2cfe68

Borcun Var mı?

Bir ramazan gunu III Mustafa'nın veziri Koca Ragıp Paşa'nın konağında yapılan sohbet esnasında Ragıp Paşa Şair Haşmet'e hitaben:
'Senin de borcun var mı Haşmet?' diye sorar ve ondan sonra şu cevabı alır:
Evet efendim, mahalle bakkalına bin kuruş, kasaba beş yuz kuruş Ragıp Paşa sorusunun anlaşılmadığını duşunerek şu acıklamayla birlikte tekrarladı sorusunu:
'Ben onu sormuyorum, oruc borcun var mı?' Şair Haşmet bu soruyu şoyle cevaplamış:
Paşam, oruc borcunu ALLAH sorar; sizin soracağınız kul borcudur

••••••••••••

Oruc tutan Bektasinin biri pek fena susamisVakit gecirmek icin kirda giderken bakmis gurul gurul akan bir cesme Adeta kendinden gecmis bir halde agzini dayayip likir likir icmeye baslamisBu sirada oradan gecen biri gorup:

Aman erenler ne yaptin?Oruc gitti, diye seslenmis

Bektasi, agzinin iki yanindan suzulen sular bagrina dogru inerken cevap vermis:

Oruc gitti, ama fakire de can geldi!

••••••••••••

İki kafadar Ramazanda kadı kıyafetine girip koy koy dolaşmaya ve birkac basit soru sorup, cevap veremeyen koyluleri falakaya yatırarak para kazanmaya başlamışlar Kadı Efendinin bu durumdan haberi olunca bunları yakalatmış ve;

Bu sabah namazının, bu oğle namazının, bu ikindi namazının, bu akşam namazının, bu yatsı namazınındiyerek kırk sopa attırıp salıvermiş

İki kafadar koyden uzaklaşınca birisi:

Tabanlarım sızlıyor, şurada oturup biraz dinlenelimdeyince diğeri:

Yuru, yuru! Dinlenmenin sırası mı şimdi? Kadı Efendi teravih namazını unuttu Eğer hatırlarsa vay halimize

Üst Alt