Son konular

Sabır İle İgili Kıssalar Hadisler Sozler?

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Peygamber Efendimiz (sav)'in Sabırla İlgili Hadisleri ve Sabır Hakkında Bilgiler

Nesai'nin bir rivayetinde şoyle gecmektedir: Rasulullah sav efendimiz oturunca yanına Eshab'ından bir cemaat gelir, otururduAralarında kucuk bir oğlu olan bir adam vardıCocuk onun arka tarafından gelirdi, oda onune otururduBu cocuk vefat edince, babası, oğlu anılır diye toplantıya katılmaktan uzak durduPeygamberimiz sav onu bir sure goremeyince:
Falan kimseyi goremiyorum, nerelerde ? diye sorduEshab'da
Ya RasulAllah o gormuş olduğun oğulcağızı vefat etti dedilerRasulullah sav onunla karşılaşınca oğlunu sorduO da vefat ettiğini soylediBunun uzerine Rasulullah sav efendimiz ona taziyede bulundu(Sabır tavsiye ettiOnun işini Allah'a havale etti ki Allah'da sana buyuk ecirler versinBuyurduBundanda taziyenin sunnet olduğu anlaşılmaktadır) Sonrada:
Ey filan! sana şu iki şeyden hangisi daha sevimlidir? Hayatın boyu onun yanında bulunmasımı, yoksa Cennet'in hangi kapısından gelirsen gel, onun senden once gelip, sana o kapıyı acmasımı? diye sordu Adamda:
Tabiki benden evvel Cennet'in kapısına gelip onu acmasını isterimElbette bu bana daha sevimlidirdeyince Rasulullah sav
İşte bu sana aittir buyurdular(O olmuşturOnun olumu karşısında gostereceğin sabrın mukafatı olarak kıyamet gunu cennetin kapısını sana acacaktır) (Tergıp ve Terhib)

Muaz ra dan Rasulullah sav in şoyle buyurduğu rivayet edildi:
Ruhum kudret elinde bulunan Allah'a yemin ederim ki duşuk cocuk bile, eğer olumunu sabırla karşılamış ise annesini gobek bağı ile cennete cekip goturecektir buyurdular Ahmed ve Taberani rivyet etmişlerdir

Ebu Hassan ra dan şoyle rivayet edildi: Ebu Hureyre ra ya
benim iki oğlum olduRasulullah sav den olulerimiz hakkında bir Hadisi Şerif soylermisin? dedimOda :
Evet soyleyeyimOnların kucukleri cennette diledikleri yerlere girerler, cıkarlarOnlardan biri babasıyla veya anne ve babasıyla karşılaşınca, tıpkı senin şu elbisenin eteğinden tuttuğum gibi onların elbiselerinden veya ellerinden tutarlarAllah hem onları, hemde babalarını cennete koyuncaya kadar onlardan ayrılmazlar
Muslim rivayet etmişdir

EbudDerda ra diyorki: Rasulullah'ın Hadisi Kudsi'sinde şoyle buyurduğunu işittim :
Allah Tealabuyurduki:
Ya İsa! Ben senden sonra bir ummet gondereceğim(burda zikredilen ummet Muhammed sav ummetidir) Sevdikleri bir şeyle karşılaşırlarsa, Allah'a hamd ederler, sevmedikleri bir şeyle karşılaştıklarında bilgileri ve dayanma gucleri olmadığı halde ecir ve sevabını Ben'den bekleyerek dayanır, sabrederlerİsa as :
Ya Rab! bu nasıl olur? dediAllahu Teala da :
Ben onlara hilmimden veilmimden veririm Buyurdu
Hakim rivayet etmişBuhari'nin şartına gore sahih demiştir

Sahbara ra derki: Peygamberimiz sav :
Kim nimete kavuştuğunda şukreder, afete uğradığında sabreder, haksızlık yapınca af diler, haksızlığa uğradığında affedersededi ve sustuBunun uzerine Eshabı Kiram efendilerimiz:
Ya RasulAllah onun durumu ne olur? diye sordularRasulumuzde sav :
Onlar (geleceklerinden) emin ve doğru yolda olan kimselerdir Buyurdular
Taberani rivayet etmiştir

Malik oğlu Ka'b şoyle rivayet eder:Allah'ın Rasulu buyurdularki:
Muminin hali yeşil ekin sapının haline benzer Onu sararıp kuruyuncaya kadar ruzgar sağa sola sallarBir defa yere yatırır bir defa doğrultur(Mumin dunyadan gocunceye kadar başından afet ve musibet eksik olmaz)
Başka bir rivayette de Hadisi Şerif şoyledir:
Mumin olunceye kadar ruzgar onu sağa sola sallar(bela ve sarsıntı eksik olmazAynı zamanda başına gelenler gunahlarına keffaret olur) Kafir ise kımıldamadan sapasağlam durup ,aniden yıkılan cam ağacına benzer(Kafir, kufur ve isyanlarına tevbe ettirici, tevbeyi hatırlatıcı bela ve musıbetlere uğramadan ansızın olur)
Muslim rivayet etmiştir

Muhammed, babası Halidden, oda Eshabdan olan dedesinin Rasulullah sav dan işittiğini rivayet etti:
Allah tarafından kendisine bir makam verilen kimse, o makama kolayca ulaşamazAncak hzAllah kendisine, malına yahut evladına uğrayan felaketler verir, oda onlara sabrederse yuce Allah'ın takdir ettiği makama erişir (Ebu Ya'la ve Taberrani Kebirve Evsatında rivayet etmişlerdir)

Ebu Umame ra den rivayet olunduğuna gore Allah'ın Rasulu şoyle buyuruyorlar:
hzAllah meleklerine buyurur: Gidin, kulumun uzerine bela yağdırın Allah'ın emrini yerine getirince kul hamdeder geri donerler ve Allahu Teala hz ne:
Ya Rabbi emrettiğin gibi kulunun başına bela yağdırdıkderlerhzAllah'da :
DonunBen onun ahu zarını işittikce ona ecir ve mukafat veririmbuyurur
Taberani Kebirde rivayet etmiştir

Sabır hakkında bazı ailemlerin goruşleri:

Nevevi der ki: Şeran muteber olan sabır, taat ve ibadete devam etmek, insanı gunaha sevk eden kotuluklerden ve masiyetten uzak kalmak, dunyada karşılaşılan olayları soğukkanlılıkla karşılamak ve uzucu felaketlere şikayet etmeden tahammul etmektir

İbrahim elHavvas da şoyle der :
Sabır, Kuran Kerim ve Hadisi Şeriflerle amel etme bu uğurda karşılaşılan zorluklara dayanmaktır

Ebu Ali edDekta da sabrı şoyle tarif eder:
Gercek sabır kadere razi olmak ve halinden şikayet etmemektirŞikayet icin değilde, care aramak icin derdini soylemek sabırsızlık olmaz Eyyub as ın yaptığı gibi :
Rabbim dertlere yakalndımdemiş, hzAllah'da:
Biz onu sabırlı buldukbuyurmuşturDerdini soylemesi sabırsızlık sayılmamıştır

Bu yazmış olduklarımın tamamı huvesi huvesine Tergıb ve Terhibden alınmıştır
اَلْحَمْدُ لِلّهِ ا لَّذِى عاَفاَنىِ مِمَّا ا بْتَلاَكَ بِهِى وَفَضَّلَنِى عَلى كَثِيرٍ مِمَّنْ خَلَقَ تَفْضِيلاً

HŞ Belaya uğramış birini goren kimse (Elhamdulillahillezi afani mimmebtelake bihi ve faddaleni ala kesirin mimmen halaka tafdila) (Seni mubtela ettiği beladan beni muaf tutan ve yarattığı bir coklarının uzerine beni tafdil eden Allah'a hamd olsun) derse sağ oldukca o belaya uğramaz