Son konular

Şafii mezhebine gore Ramazan oruçuna niyet farz mıdır?

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Şafii mezhebine gore Ramazan orucuna niyet farz mıdır?

Oruc tutmak icin sahura kalkmak niyet hukmune gectiği icin orucunuz gecerlidir

Niyet: Yapılan bir ibadetin gecerli olması icin niyet ile yapılması zorunludur Niyetsiz yapılan bir ibadet gecerii olmayacağı gibi, bir anlam da ifade etmez Bu konuda yuce Peygamberimiz (sav) bir hadisi şeriflerinde şoyle buyurmuşlardır:

Ameller ancak niyetlere gore değer kazanır Herkesin niyet ettiği ne ise eline gececek olan ancak odur 1

Niyet orucun ruknu olduğu icin, orucun şartları arasında yer almamıştır

Niyetin, tutulan her gunun orucu icin yenilenmesi vaciptir Ayrıca niyetin, akşamleyin de olsa gece icinde ama fecirden once yapılması gerekir Geceleyin fecrin doğmasından cok once yapılır da sonra oruca aykırı duşen bir davranışta bulunulursa, niyet yine de gecerliliğini korur Cunku oruc gece değil gunduz vuku bulmaktadır

Tutulacak olan oruc, ramazan orucu, kefaret veya adak orucu gibi farz oruclardan biri ise, niyetin geceleyin şu şekilde yapılması gerekir: Yarınki ramazan orucunaveya Nezretmiş olduğum oruca niyet ettim

Niyet ederken dille soylemek sunnettir Cunku dil, kalbin yardımcısıdır Mesela niyet ederken şoyle demek sunnettir: İcinde bulunduğumuz ramazanı şerifin yarınki farz orucunu yuce Allah icin tutmaya niyet ettim

Tutulacak olan oruc nafile bir oruc ise, niyetin gunduzleyin de yapılması yeterli olur Tabii bu niyet en gec zeval vaktine kadar yapılmış olmalı ve niyetten once de oruca aykırı bir davranışta bulunulmuş olmamalıdır Zahir olan goruş boyledir Bu goruşu teyit eden bir rivayet de şoyledir:

Sevgili Peygamberimiz bir gun Hz Aişe'ye, Yanınızda oğlen icin yiyecek bir şey var mı?diye sorduğunda, Hz Aişe, 'Yokturdeyince, Oyleyse ben de oruc tutarımbuyurdu

Bu rivayetin devamında Hz Aişe şoyle demiştir: Başka bir gun ResUlullah (sav) bana, Yanınızda yiyecek bir şey var mı?diye sordu, ben kendisine, Evetdediğimde, Her ne kadar oruca niyet etmişsem de orucu bozarım
buyurdu2

Hanefi mezhebine gore ise butun oruc ceşitlerinde niyetin imsak vaktinde (fecrin doğuşu esnasında) yapılması efdaldır Ama ramazan orucu kaza edilirken niyetin mutlaka fecir doğarken veya daha once yapılması zorunludur Ramazan orucunun edası ile ramazan dışında tutulan nafile veya muayyen adak orucları icin niyetin fecir doğduktan sonra da yapılması caizdir

Sahura kalkmak butun oruc ceşitlerinde niyet yerine gecerli olmaz Ancak sahura kalkan kişinin hatırına oruc tutmak gelir ve oruca niyet ederse yada oruc tutmak niyetiyle sahura kalkarsa niyeti gecerli olur Yine aynı şekilde fecrin doğması esnasında, orucu bozulur korkusuyla sahur yemeğini yemekten cekinen kişinin bu davranışı da niyet yerine gecerli olur

Buyuk Şafii İlmihali Mehmet Keskin

Üst Alt