Son konular

Sağlık hizmetleri nedir kaca ayrılır

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Sağlık hizmetleri nedir kaca ayrılır kısaca

Sağlık hizmetleri şunlardır:

a Koruyucu sağlık hizmetleri
b Tedavi edici sağlık hizmetleri
c Esenlendirici sağlık hizmetleri (rehabilite edici) dir

İlk yardım, koruyucu sağlık hizmetleri alanı icinde yer alır ilk yardım, kaza yerinde veya 1 basamak sağlık hizmeti veren kurumlarda yapılan gecici tıbbi uygulamadır Nakil suresince devam eder Acil serviste veya ilgili klinikte acil,tedavi olarak devam eder ilk yardım nerede yapılırsa yapılsın hayat kurtarıcı uygulamadır

Koruyucu sağlık hizmetleri bireyi ve toplumu bilgilendirerek hastalıklardan korunmayı, ceşitli calışmalarla hastalıkları onceden onlemeyi amaclayan sağlık hizmetleridir

Kişiye yonelik koruyucu sağlık hizmetleri:

Hastalıkları engellemek ve tedavi etmek icin verilen bu hizmetler, eğitilmiş sağlık personeli tarafından yurutulur Sağlık eğitimi, yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması, aile planlaması, bulaşıcı hastalıkların kontrolu, periyodik muayeneler, toplum ici araştırmalar ve istatistiksel calışmalar, yaşlı bakımı, erken teşhis ve tedavi calışmaları bu grupta yer alır

Birincil koruma: Kişiyi hastalıklardan korumak icin alınan onlemlerdir Orneğin, yeterli ve dengeli beslenme oğretilerek yanlış beslenmenin onune gecilebilir

Birincil koruyucu sağlık hizmetleri adı altında insanlara bulaşıcı hastalıklardan, kanserden korunma ile ilgili bilgi verilir

Similar threads

• Soru
Sağlık Nedir? Dunya Sağlık Teşkilatı (WHO), sağlığın tanımı cağdaş, tam ve geniş anlamıyla yapmıştır Bu tanım, Dunya Sağlık Teşkilatı'nın temel yasasında yer alarak kesinlik kazanmıştır Boylece değişikliğe uğratılması onlenmiştir Junku sağlığın tanımı değişik cevrelere gore, değişik şekilde...
Cevaplar
0
Görüntüleme
8
  • Soru
Sağlık hizmetleri kaça ayrılır kısaca, Sağlık hizmetleri nelerdir, İnsanlar doğdukları andan itibaren bir çok hak ve özgürlüklere sahip olurlar ve büyüyüp sosyal hayata karıştıklarında ise bulundukları statülere göre de bazı hakları kazanırlar. Yani İnsanların doğuştan sahip olduğu haklara...
Cevaplar
0
Görüntüleme
13
  • Soru
Sağlık hizmetleri kaça ayrılır? Sağlık hizmetleri şunlardır: a. Koruyucu sağlık hizmetleri b. Tedavi edici sağlık hizmetleri c. Esenlendirici sağlık hizmetleri (rehabilite edici) dir. İlk yardım, koruyucu sağlık hizmetleri alanı içinde yer alır. ilk yardım, kaza yerinde veya 1. basamak sağlık...
Cevaplar
0
Görüntüleme
8
  • Soru
Sağlık hizmetleri kaça ayrılır? Sağlık hizmetleri şunlardır: a. Koruyucu sağlık hizmetleri b. Tedavi edici sağlık hizmetleri c. Esenlendirici sağlık hizmetleri (rehabilite edici) dir. İlk yardım, koruyucu sağlık hizmetleri alanı içinde yer alır. ilk yardım, kaza yerinde veya 1. basamak sağlık...
Cevaplar
0
Görüntüleme
14
  • Soru
Sağlık nedir kısaca, sağlık kısaca bilgi, Değişik çevreler ne kadar kendi istekleri doğrultusunda sağlığı tanımlama yoluna gitseler de Dünya Sağlık Teşkilatı(WHO) bu yöndeki atılımlara son vermiştir. Sağlığın manasını dünya genelinde kabul edilebilecek seviyede geniş, çağdaş ve tam bir şekilde...
Cevaplar
0
Görüntüleme
16
Üst Alt