Son konular

Sakarkaya Köyü Akhisar Manisa

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Sakarkaya Köyü Akhisar Bilgileri - Sakarkaya Köyü Hakkında - Sakarkaya Köyü Tanıtımı - Sakarkaya Köyü Resimleri

İlçe: AKHİSAR - İl: MANİSA

Köy Muhtarı: Bilgi Yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Manisa
Bilgiler
Nüfus 785(2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 45200
Alan Kodu 0482
Yönetim
Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
İl Manisa
İlçe Akhisar
Web Sitesi

Sakarkaya, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy İsmini eteğinde kurulu olduğu dağdan almıştır.Bulgulara göre köyde ilk yerleşim izleri Lidyalılar dönemine uzanmaktadır.Tam olarak kanitlanmiş olmasada bazi araştirmacilar bunun İyon dönemine ait olabileceğini söylemektedirler.İyon şehir devletlerinden biri olan Symrna[İZMİR]nın barbar kavimlere karşı karakol yerleşkesi olarak kurulduğu düşünülmektedir.Lidyalılar köyün güneybatısından geçen Sardes[Salihli] ile Troya[Çanakkale civarı] arasında bir ticaret yolu kurmuşlardır.Bu yolu Hititler ve Frigler geıiştirmişlerdir.Makedonyalı Büyük İskender Asya Seferi sırasında burada konaklamış ve savaşta ölmüş olan bir genaralini köyün kuzeydoğusuna gömdüğü söylenir.Mezar hala bulunamamıştır.Köy bir dönemde Bergama Krallığının hakimiyetine girmiştir.Daha sonra Bizans,Saruhanlılar,Osmanlılar tekrar Saruhanlılar[Fetret Devri]ve sonra Osmanlılara geçmiştir.Yunan işgalinde 3 yıl kalmıştır.Köy işgal altındayken kahraman Sakarkayalılar tarafından kurulmuş olan müdafa kuvveti yunanlılarla sürekli mücadele etmiştir.Köy 6 eylül de Kahraman Ordumuz tarafından işgalden kurtarılmıştır.[By İSMAİL EVREN GÜNAY kardeşler].

Kültür

Köyün bölgece en meşhur yemeği sura yemegidir.Sura adetlere bağlı olarak bayramlarda ve özel günlerde yapılmaktadır.Ayrıca Hıdrellezde yapılan keşkek köyün en lezzetli yemeklerindendir.Muhacır böreği,lokma,geleneksel aşure,köye has olan kırk bezdirmesi de yapılmaktadır.Kırk bezdirmesi genellikle ölen kişinin vefatından kırk gün sonra yapılır.(By İSMAİL - EVREN GÜNAY kardeşler) Köy misafirperverliği ile tanınır.

Coğrafya

Manisa iline 54 km, Akhisar ilçesine 28 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 974
2000 783
1997 721

Ekonomi

Köyün ekonomisi zeytincilik,tütüncülük,karpuz,kavun,pamuk,incir,ar mut,ayva,erik,iğde,ahlat,nar yetiştiriciliği yapılır.Köyde ayrıca (1)zeytin işletmesi,(5)bakkal dükkanı,(4)kıraathane,(1)berber,zeytin fidanı yetiştirmesi yapılmaktadır.Ayrıca TÜRKİYEde ilk defa organik su arıtma tesisi burada kurulmuştur.(By İSMAİL - EVREN GÜNAY kardeşler) Ayrıca köyün futbol takımı çevre köy ve belediyelerle yapılan birçok maçıda kazanarak çevre köylerin verdiği isimle ŞAMPİYONLARIN KARARĞAHI adını almıştır

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009HASAN HÜSEYİN OĞUZ
2004 - Hasan SOLAK
1999 - RECEP AKBULUT
1994 - NURİ GÜNAY
1989 - İSMAİL ŞAHİN
1984 - LÜTFİ ÖZCAN

Altyapı bilgileri

. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün ilkokulu aktif halde olup ortaöğretim de ise taşımalı sistem uyğulanmaktadır {Sakarkaya Muhtarı HASAN HÜSEYİN OĞUZ

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz