Saltanatın Kaldırılması Nedenleri

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Saltanatın Kaldırılması
Saltanatın Kaldırılması Nedenleri Nedir?
Saltanatın Kaldırılması Hakkında Bilgi

Saltanatın kaldırılmasının nedenleri
1 20 Ocak 1921 'de kabul edilen anayasada “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ilkesi benimsenmişti Buna gore, saltanatın milli egemenlik İlkesine ters duşmesi,
2 İtilaf Devletlerinin Lozan Barış Konferansı'na TBMM ile birlikte Osmanlı Hukumetini de davet etmişlerdi TBMM'nin Anadolu halkının tek temsilcisi olmasından dolayı iki başlılığın ortadan kaldırılmak istenmesi
3 Padişah ve İstanbul Hukumetinin Milli Mucadelenin aleyhinde calışmalar,

Bu nedenlerle 1 Kasım 1922'de kabul edilen bir kanunla Saltanat ve halifelik birbirinden ayrılarak saltanat kaldırıldı Son Osmanlı Padişahı Sultan Vahdettin bu kararın ardından İstanbul'dan ayrıldı

Halkın henuz buyuk değişikliklere hazır olmaması ve İngilizlerin kendilerine sığınan Vahdettin'in halifelik gucunu kullanmaması icin saltanatın kaldırılmasına rağmen halifelik kaldırılmamıştır

Saltanatın kaldırılmasının sonucları
1 Osmanlı Hukumeti ortadan kaldırılarak ulkede iki Hukumetin bulunmasından doğan cift başlılık sorunu sona erdirildi TBMM ulkede yonetimi eline aldı
2 Milli egemenliğin gercekleşmesi icin buyuk bir adım daha atılmış oldu
3 Laikliğe geciş icin onemli bir adım atıldı
4 Cumhuriyetin ilanı kolaylaştı

Similar threads

• Soru
imagessaltanatinkaldirilmasi5ad6aa0c0d5e8 SALTANATIN KALDIRILMASI ( 1 KASIM 1922) SALTANAT : Osmanlı Devleti’nde babadan oğula gecen tahtın adıdır Yeni Turk Devleti’nin siyasal yapısını sağlamlaştıracak ilk adım, saltanatın kaldırılması olacaktı Ancak bu ilk adımın atılması kolay değildi...
Cevaplar
0
Görüntüleme
8
  • Soru
saltanat nedir, saltanatın anlamı nedir SALTANAT : Osmanlı Devletinde babadan oğula gecen tahtın adıdır yepyeni Turk Devletinin siyasal yapısını sağlamlaştıracak ilk adım, saltanatın kaldırılması olacaktı yalnız bu ilk adımın atılması kolay değildi Turk ulusu tarih boyunca başında 1 hukumdarın...
Cevaplar
0
Görüntüleme
15
  • Soru
Saltanatın Kaldırılması Sonucları Nelerdir? Saltanatın Kaldırılması Sebeb Ve Sonucları Saltanatın Kaldırılması Sonucları Hakkında Bilgi Sonucları a) Saltanatın kaldırılması milli mucadele doneminde yapılan tek inkılap hareketidirBoylece Osmanlı Devleti hukuken sona erdi b) Altı asırdan fazla...
Cevaplar
0
Görüntüleme
11
  • Soru
Ataturk Devrimleri Halifeliğin Kaldırılması, Halifeliğin Kaldırılmasının Nedenleri ve Sonucları, Halifelik Hangi Tarihte Kaldırıldı, imagesataturkdevrimlerisaltanatinkaldirilmasi5ad6a236c6661 Ataturk Devrimleri Saltanatın Kaldırılması İlk dort halife secimle iş başına gelmesine rağmen...
Cevaplar
0
Görüntüleme
14
  • Soru
Mudanya Mutarekesi'nden sonra, Lozan Barış Konferansı icin hazırlıklar başlayınca, Osmanlı Hukumeti, Turkiye Buyuk Millet Meclisi Hukumeti yanında konferansa katılmak arzusunda olduğunu bildirdi İtilaf Devletleri'nin, hala İstanbul'da bir hukumet tanımak ve onu da Turkiye ile birlikte konferansa...
Cevaplar
0
Görüntüleme
14
Üst Alt