Son konular

Şeftali ağaçları türküsü hikayesi nedir?

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Şeftali ağaçları türküsü hikayesi nedir?

Şeftali ağacının hikayesi
Bir varmış, bir yokmuş Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir tane çocuk varmış, adı Ömermiş; Onun dahası kardeşi varmış, onun adı da Emirmiş
Ömerlerin bahçesinde bir şeftali ağacı varmış, böylece güzelmiş oysa bilemezsiniz! Ömer bahçedeki şeftali ağacındaki şeftalileri yemeye kıyamıyormuş Günlerden bir gün, bir kuş şeftali ağacına yuva yapmaya başlamış Ömer bunu görür görmez fazla sevinmiş Derhal kardeşi Emiri çağırıp ona:
Dikte, bak şeftali ağacına bir kuş yuva yapmış, keşke onun yuva yaptığı anı görebilseydim, demiş
Günler geçmiş ve bir gün Ömer okula kaydolmuş Her gün okuldan geldikten daha sonra derslerini yapıp, anında şeftali ağacındaki yuvaya bakmaya bahçeye gidiyormuş Ömer bir günbahçeye çıkmış, şeftali ağacındaki yuvaya bakmaya başlamış Baka baka saatler geçmiş, Ömer okul saatini unutmuş Fakat bir zaman sonradan saatin farkına varmış, şeftali ağacına baka baka içeri koşmuş Anında üzerini giyinip okula gitmiş Okula gittiğinde öğretmeninden özür dilemiş
Derslerde de hep şeftali ağacındaki o yuvayı düşünüyormuş Şeftali ağacını düşünmekten derslerini yapamaz olmuş, hep düşünceli dalgın şeftali ağacını düşünüyormuş Eve gidince üzerini bile çıkarmadan hemencecik şeftali ağacının yanına gidiyormuş, annesi onu çağırıyormuş, lakin Ömer onu umursamıyormuş bile Saatlerce, düşünceli düşünceli şeftali ağacına bakıyormuş, annesi de ona şaşkınlıkla bakıyormuş ve hiç sesini çıkarmıyormuş Uzun süre geçmiş; yaz bitmiş, kış gelmiş Ömer hala şeftali ağacının yanından ayrılmıyormuş Bir gün Ömer yataklara düşmüş Babası, annesi ve kardeşi Emir bu duruma fazla üzülmüşler Sonunda annesi ve babası şeftali ağacını kesmeye karar vermişler Bu kararı duyan Ömer:
Anne, baba, durun! Lütfen kesmeyin onu!
Annesi ve babası ağacı kesmekten vazgeçmişler Ömer iyileşmiş, artık şeftali ağacını artı düşünmemeye başlamış Şeftali ağacını sadece eve gelince görüyormuş, bir gün şeftali ağacındaki yuva yok olmuş Ömer, üzüntüsünden kahrolmuş, çok ağlamış, çok üzülmüş ağlamaktan Ömerin gözleri mosmor olmuş O ufak kuşun annesinin yumurtaları, yerde kırılmış halde duruyormuş çünkü Ama bu acı pozitif sürmemiş, kuşlar şeftali ağacına geri dönmüşler bir süre sonradan
Ömer bu duruma fazla sevinmiş ve sonunda şeftali ağacından bir şeftali koparıp yemiş Şeftalinin tadı çok güzelmiş ve bu günleri unutup, ailesi, Ömer ve kardeşi Dikte mutlu günler yaşamışlar *