Son konular

Seydibaba Köyü Şiran - Gümüşhane

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
43
Coin
256,938
Şiran Seydibaba Köyü - Seydibaba Köyü Hakkında - Seydibaba Köyü Tanıtım - Seydibaba Köyü Resimleri

İlçe: ŞİRAN

İl: GÜMÜŞHANE

Köy Muhtarı: İBRAHİM KARA

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Cep Telefonu:05322332554

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:2000-464

1997-1525

İle Uzaklığı:118 km

İlçeye Uzaklığı:18 km

Rakım:1620 m

Tarihi:

Horasan Velilerinden Seydi Nurullah Baba Nın Eski İsmi Aluçlu Olan Bu Köye Yerleşmesi Ve Zaviyesini Açması İle Birlikte Seydibaba İsmini Almıştır.Tarihi Selçuklulara Kadar Dayanır.Anadoludaki İlk Türkmen Yerleşmelerindendir.Köyde Seydibaba Türbesi, Gelin Ebe Türbesi Ve Tarihi Mezar Taşları Bulunur. Tarihi Bir Cami Ve Yeni Yapılan Bir Cami Bulunur.Tomara Şelalesi Köyün Önemli Tabiat Değerlerindendir.

Mahalleleri; Kale, Toygar(Kom), Bağ, Sırınoluğu, Kanatlı(Bersit), Sarıtaş, Tomara, Çevlik, Örence, Çamlıca(Tar), Çırdak

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardir ama ebe veya doktor yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Similar threads

• Soru
boğazyayla köyü bilgileri - boğazyayla köyü tanıtım - boğazyayla köyü resimleri Boğazyayla, Gümüşhane ilinin Şiran ilçesine bağlı bir köydür. Tarihi Boğazyayla köyü Şiran ilçesinin kuzeyinde Çimen dağlarının eteğinde kurulmuştur Köyün ilk adı Törnük Törnük Rumca bir kelime olup anlamı...
Cevaplar
0
Görüntüleme
13
  • Soru
Gümüşhane İli Köyleri - Şiran Eldiğin Köyü - Eldiğin Köyü Hakkında Bilgiler - Eldiğin Köyü Resimleri Eldiğin, Gümüşhane ilinin Şiran ilçesine bağlı bir köydür. Tarihi Köyün adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur. Eldiğin köyü geçmişte Boğazyayla köyünün mezrası olarak kabul...
Cevaplar
0
Görüntüleme
11
  • Soru
GENEL BİLGİLER Yüzölçümü : 10.227 km² Nüfus : 169.375 (1990) İl Trafik No : 29 Doğu Anadolu ile Karadeniz Bölgesi arasında Çin-Trabzon Tarihi İpek Yolu Güzergahı üzerinde tarih ile doğal güzelliklerin kucaklaştığı zengin Gümüş Madeni ocaklarından dolayı Gümüşhane adını taşıyan bir ildir...
Cevaplar
0
Görüntüleme
17
  • Soru
bahçeli köyü resimleri - bahçeli köyü tanıtım - bahçeli köyü bilgileri Bahçeli, Gümüşhane ilinin Şiran ilçesine bağlı bir köydür. Tarihi Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Kültür Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Coğrafya Gümüşhane...
Cevaplar
0
Görüntüleme
11
  • Soru
Şiran Paşapınarı Köyü - Paşapınarı Köyü Resimleri - Paşapınarı Köyü Hakkında - Paşapınarı Köyü Tanıtım Paşapınarı, Gümüşhane ilinin Şiran ilçesine bağlı bir köydür. Köyümüzün eski ismi bıyalı'dır.köyümüzdeki pehlivan taslarından dolayı ismi pehlivantaşı köyü olmuştur.cografi güzellikleri maria...
Cevaplar
0
Görüntüleme
19
Üst Alt