Suda Boğulmalara İlk Yardım Nasıl Yapılır

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Boğulmalar İcin İlk Yardım Bilgileri

Boğulma ; akıntılarla baş edememe, halsizlik, yaralanmalar, soğuk, yosunlara takılma, su yutma gibi bazı olaylar sonucu kişinin paniğe kapılması sonucu gelişebilir

Tatlı su; orneğin havuz ya da golde boğulma ile tuzlu suda, denizde boğulma mekanizmaları farklıdır Tatlı su, hemen akciğerlerdeki hava keseciklerinin duvarından emilir ve kana gecer Su, kanı seyrekleştirir ve kırmızı kan hucrelerinin parcalanmasına sebep olur Aynı zamanda hava kesecikleri de yırtılır ve akciğer dokusunda geriye donulmez tarzda hasar olur

Tuzlu su, eğer akciğerlere cekilecek olursa yoğun deniz suyu vucut sıvısını hucrelerin dışına ceker ve alveollere (akciğerlerdeki hava kesecikleri) vucut suyunun dolmasına sebep olur, akciğer odemi ortaya cıkar Sonuc olarak hava keseciklerinden kana oksijen gecmesi zorlaşır Suyun icindeki kimyasal maddeler veya bakteriler de akciğer dokusunda hasara sebep olabilir

Cok az miktarlarda da olsa tuzlu veya tatlı suyun hava yollarına girmesi larinkste (nefes borusunun uzerindeki organ) şiddetli tahrişe yol acar Larınks kaslarında guclu nir kasılma meydana gelir Amac akciğerlere daha fazla su girişini onlemektir Fakat bu kasılma varsa hava yolu tıkalı demektir ve akciğerlere hava girişi de onlenmiş olur Yeterli oksijenlenme sağlanamayınca da kazazede şuurunu kaybeder

İlkyardım

1İlkyardımcı deneyimli ve eğitimli değilse yuzme bilse dahi suda cırpınmakta olan kazazedenin yanına yuzerek gitmemelidir Boğulanı kurtarmak icin kendini suya atan iyi niyetli fakat tecrubesiz kişilerin kendileri boğulmuşlardır
2Kazazedenin şuuru acık ve hala su icinde ise sudan kurtarmak gereklidir Kazazedeye yuzebilen herhangi bir şey tutunması icin atılabilir İpe bağlı bir can simidi, uzun bir sırık, kurek, şişmiş bir stepne veya ic lastik bile can kurtarıcı olabilir Eğer mumkunse kayık, tekne gibi bir aracla kazazedeye yaklaşılabilir
3Sudan kurtulmuş bir kazazedeye yapılacak ilk işlem ABC kontroludur Gerekiyorsa suni solunum ve kalp masajı yapılır Bilincin durumuna gore pozisyon verilir Kazazede uzeri ortulerek nakledilir Cunku ısı kaybı olmuştur, vucut ısısı korunmaya calışılmalıdır
4Eğer kazazedenin akciğerlerine kacan su miktarı cok fazla değilse yeterli suni solunumla kişi kendine gelebilir Su miktarı daha fazlaysa hayata donuş daha yavaş olur ancak yapılacak ilkyardım aynıdır
5Eğer boğulma olayı bir dalma kazası sonucu oluşmuşsa ya da kazazedenin şuuru acık fakat kol ve bacakta kuvvet kaybı,felc veya uyuşukluktan şikayet ediyorsa ilkyardımcı bir omurga travmasından şuphelenmelidir Dalma kazalarında en cok boyun travmaları gorulur Eğer bir boyun travması şuphesi varsa veya kazazede suda yuzukoyun durumda ise kazazedeyi sudan cıkarmadan once şunlar yapılmalıdır :

Kazazedeyi sırtustu konuma getir Kazazedenin vucudunun tum ust yarısını birden cevir Mumkunse iki kişi calış
Hava yolunu acıp suni solunuma başla Baş ve govde duz bir cizgide , kıvrılmadan , butun olarak tutulurken diğer ilkyardımcı suni solunum yapsın
Kazazedenin sırtının ve başının altına bir omurga tahtası yerleştirKazazedeyi tahtaya tespit et Kazazedeyi sıkıca tespit etmeden sudan cıkarma
Kazazedeyi omurga tahtası uzerinde sudan cıkar ve kalpakciğer canlandırmasına başlaSuda kalp masajı etkili bir bicimde yapılamaz
Kazazede kendine gelene kadar veya bir hastaneye ulaştırana ya da tıbbi yardım gelene kadar kalpakciğer canlandırmasına devam et