Şukretmek Ne Demektir

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Şukretmek Ne Demektir

Şukretmek, verilen her turlu nimetten oturu, dille ve kalple Allah'a olan minnet ve teşekkurunu ifade etmek, bu nimetleri Kuran'da belirtildiği şekilde kullanarak hakkını vermek demektir

Kalben ve dille olmasının yanı sıra şukrun fiilen yapılması da cok onemlidir Bu da, verilen nimeti Allah yolunda, Allah'ın rızasının en fazla olduğu yonde değerlendirmekle olur İnsan mal, mulk, zenginlik, makam, mevki, itibar, zeka, sağlık, kuvvet gibi nimetleri Allah yolunda, Allah'ın emrettiği bicimde kullanmazsa verilen nimetin şukrunu hakkıyla yapamamış olur

Bu yuzden, şukretmek Kuran'ın pek cok ayetinde tekrarlanan ve muminlerin cok titizlikle korumaları gereken bir ibadettir Bu ayetlerden bazıları şoyledir:
Hayır, artık (yalnızca) Allah'a kulluk et ve şukredenlerden ol (Zumer Suresi, 66)

Oyleyse Allah'ın sizi rızıklandırdığı şeylerden helal (ve) temiz olanlarını yiyin; eğer O'na kulluk ediyorsanız Allah'ın nimetine şukredin (Nahl Suresi, 114)

Şukretmekle mumin, Allah'ın sevgisini ve hoşnutluğunu kazanır, O'na daha fazla yakınlaşır Sebeplere, vasıtalara takılmaz, sahip olduğu herşeyi yalnızca Allah'tan bilir ve şirkten uzaklaşır Bu şekilde, verilen nimetin maddi lezzetinden kat kat daha fazla olan manevi bir lezzeti tadar Verilen bu nimetler vesilesiyle Allah'ı yuceltir

Bu dunyada verilen tum nimetler şukru veya nankorluğu ortaya cıkarmak icin yaratılmış birer imtihan aracıdır Bu onemli gercek Hz Suleyman'ın dilinden Kuran'da şoyle haber verilmektedir:

Kendi yanında kitaptan ilmi olan biri dedi ki: Ben, (gozunu acıp kapamadan) onu sana getirebilirimDerken (Suleyman) onu kendi yanında durur vaziyette gorunce dedi ki: Bu Rabbimin fazlındandır, O'na şukredecek miyim, yoksa nankorluk edecek miyim diye beni denemekte olduğu icin (bu olağanustu olay gercekleşti) Kim şukrederse, artık o kendisi icin şukretmiştir, kim nankorluk ederse, gercekten benim Rabbim Gani (hicbir şeye ve kimseye ihtiyacı olmayan)dır, Kerim olandır (Neml Suresi, 40)

Yine Hz Suleyman'ın Kuran'da gecen ifadelerinden şukredebilmenin bile Allah'ın cok buyuk bir nimeti olduğunu ve ancak Allah'ın lutfu ve dilemesiyle insanın şukredebileceğini anlıyoruz Cok buyuk bir batıni sırrı da iceren, Hz Suleyman'ın şukretme ile ilgili duası ayette şoyle bildirilir:

(Suleyman) Bu sozu uzerine tebessum edip guldu ve dedi ki: Rabbim, bana, anne ve babama verdiğin nimete şukretmemi ve hoşnut olacağın salih bir amelde bulunmamı ilham et ve beni rahmetinle salih kulların arasına kat(Neml Suresi, 19)

Şukretmenin de, iman ve tum salih ameller icin olduğu gibi, Allah'ın ilhamıyla olduğu ayette acıkca belirtilmiştir

Vicdanlı bir insan etrafına baktığı zaman dort bir yandan Allah'ın nimetleriyle kuşatılmış olduğunu, bunların hicbirisine kendisinin guc yetiremeyeceğini, yalnızca Allah'ın dilemesiyle bu nimetlere kavuşabildiğini fark eder İnsanın kendisine ait sandığı bedeni, aklı, zekası, duyguları, sağlığı ve kuvveti bile bu nimetlerin yalnızca birer parcasıdırlar
Bu yuzden şukretmek yalnızca belli zamanlarda, buyuk bir kazanc ya da fayda elde edildiğinde veya guzel bir yemek yendiğinde ya da kotu bir olay sağ salim atlatıldığında sadece dil ucuyla, Elhamdulillah, Allah'a cok şukurdemek değildir Şukur her an tum kalbiyle yaşanması gereken bir ruh halidir Cunku Allah'ın nimetleri saymakla, hatta, ayette gecen ifadeyle, genelleme yapılarak bile bitirilemez:

Eğer Allah'ın nimetini saymaya kalkışacak olursanız, onu bir genelleme yaparak bile sayamazsınız Gercekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir (Nahl Suresi, 18)

Allah'ın nimetlerine şukretmemek ya da az şukretmek nankorluktur Bu ise şeytanın insanlara karşı kurduğu cok buyuk bir tuzaktır Şeytan her zaman, insanları şukretmekten alıkoymak ister Bu saptırması ayetlerde şeytanın kendi ağzından şoyle haber verilir:

Dedi ki: Madem oyle, beni azdırdığından dolayı onlar(ı insanları saptırmak) icin mutlaka senin dosdoğru yolunda (pusu kurup) oturacağım Sonra muhakkak onlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım Onların coğunu şukredici bulmayacaksın(Araf Suresi, 1617)

Gorulduğu gibi şeytanın butun cabaları tek bir ana hedef etrafında toplanmaktadır; insanların şukretmelerine engel olmak Bu konuda coğu kimseler uzerinde etkili de olmuştur:

Şuphesiz Allah, insanlara karşı buyuk ihsan (Fazl) sahibidir, ancak onların coğu şukretmezler (Yunus Suresi, 60)

Şeytanın, ozellikle şukretme konusunda insanlara yaklaşacağını ifade etmiş olması, bu ibadetin onemini de ortaya koymaktadır Şuphesiz bu kadar onemli bir ibadeti terk ederek nankorluk yapmanın Allah katındaki karşılığı da ona gore olacaktır:

Rabbiniz şoyle buyurmuştu: Andolsun, eğer şukrederseniz gercekten size artırırım ve andolsun, eğer nankorluk ederseniz, şuphesiz, benim azabım pek şiddetlidir(İbrahim Suresi, 7)