Son konular

Tevrat hakkında ayetler

Konuyu Yükselt

zeberus1234

Yeni Üye
Tepkime
9
Coin
2
Tevrat hakkında ayetler

(Resûlüm!) O, sana Kitab'ı yargı ve önceki kitapları onaylama edici olarak tedricen indirmiş; daha önce de, insanlara dürüst yolu göstermek üzere Tevrat ile İncil'i indirmişti Furkan'ı da indirdi Bilinmeli oysa, Allah'ın âyetlerini inkâr edenler için şiddetli bir azap vardır Allah, suçlunun hakkından gelen mutlak şiddet sahibidir
Âli İmrân : 3

(, Meryem'e hitaben İsa hakkında sözlerine devam ettiler Allah ona yazmayı, hikmeti, Tevrat'ı, İncil'i öğretecek
Âli İmrân : 48

Benden önce gelen Tevrat'ı doğrulayıcı olarak ve size haram kılınan bazı şeyleri de helâl kılmam için gönderildim Size Rabbinizden bir mucize getirdim O halde Allah'tan korkun, bana da itaat edin
Âli İmrân : 50

Ey ehli kitap! İbrahim hakkında neden çekişirsiniz? Halbuki Tevrat ve İncil, kuşkusuz ondan sonradan indirildi Siz hiç düşünmez misiniz?
Âli İmrân : 65

Tevrat'ın indirilmesinden önce, İsrail'in (Ya'kub'un) kendisine haram kıldıkları haricen, yiyeceğin her türlüsü İsrailoğullarına helâl idi De ama: Eğer içten sözlü iseniz, o vakit Tevrat'ı getirip onu okuyun
Âli İmrân : 93

İçinde Allah'ın hükmü bulunan Tevrat yanlarında olduğu halde nasıl seni hakem kılıyorlar da sonradan, bunun ardındaki yüz çevirip gidiyorlar? Onlar inanmış kimseler değildir
Mâide : 43

Biz, içinde doğruya rehberlik ve nur olduğu halde Tevrat'ı indirdik Kendilerini (Allah'a) vermiş peygamberler onunla yahudilere hükmederlerdi Allah'ın Kitab'ını korumaları kendilerinden istendiği için Rablerine teslim olmuş zâhidler ve bilginler de (onunla hükmederlerdi) Tümü ona (yargı olduğuna) şahitlerdi Şu halde (Ey yahudiler ve hakimler!) İnsanlardan korkmayın, benden korkun Âyetlerimi az bir değer karşılığında satmayın Kim Allah'ın indirdiği (hükümler) ile hükmetmezse işte onlar kâfirlerin ta kendileridir
Mâide : 44

Kendinden önce gelen Tevrat'ı doğrulayıcı olarak peygamberlerin izleri üstüne, Meryem oğlu İsa'yı arkalarından gönderdik Ve ona, içinde doğruya rehberlik ve nûr bulunmak, önündeki Tevrat'ı doğrulamak, sakınanlara bir hidayet ve tavsiye olmak üzere İncil'i verdik
Mâide : 46

Eğer onlar Tevrat'ı, İncil'i ve Rablerinden onlara indirileni (Kur'an'ı) içten dürüst uygulasalardı, şüphesiz ayrıca üstlerinden, ayrıca de ayaklarının altından yerlerdi (yeraltı ve yerüstü servetlerinden istifade ederek rahatlık içinde yaşarlardı) Onlardan aşırılığa kaçmayan (iktisatlı, mutedil) bir zümre vardır; lakin çoğunun yaptıkları ne kötüdür!
Mâide : 66

«Ey Kitap ehli! Siz, Tevrat'ı, İncil'i ve Rabbinizden size indirileni hakkıyle uygulamadıkça, (dürüst) bir şey (yol) üstünde değilsinizdir» de Rabbinden sana indirilen, onlardan çoğunun küfür ve azgınlığını elbette artıracaktır Kâfirler topluluğuna üzülme
Mâide : 68

Allah o süre şöyle diyecek: «Ey Meryem oğlu İsa! Sana ve annene (verdiğim) nimetimi hatırla! Hani seni mukaddes ruh (Cebrail) ile desteklemiştim; (bu sayede) sen beşikte iken de yetişkin çağında da insanlarla konuşuyordun Sana kitabı (okuyup yazmayı), hikmeti, Tevrat ve İncil'i öğretmiştim Benim iznimle çamurdan, kuş şeklinde bir şey yapıyordun da ona üflüyordun, derhal benim iznimle o bir kuş oluyordu Tekrar benim iznimle anadan doğma körü ve alacalıyı iyileştiriyordun Ölüleri benim iznimle (hayata) çıkarıyordun Hani İsrailoğullarını (seni öldürmekten) engellemiştim; kendilerine anlaşılır biçimde deliller (mucizeler) getirdiğin zaman içlerinden inkâr edenler, «Bu, apaçık bir sihirden başka bir şey değildir» demişlerdi
Mâide : 110

Allah müminlerden, mallarını ve canlarını, kendilerine (verilecek) cennet karşılığında satın almıştır Çünkü onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler, ölürler (Bu), Tevrat'ta, İncil'de ve Kur'an'da Allah üstüne hak bir vaaddir Allah'tan daha fazla sözünü yerine getiren kim vardır! O halde O'nunla yapmış olduğunuz bu alış verişinizden dolayı sevinin İşte bu, (aslında) büyük kazançtır
Tevbe : 111

Muhammed Allah'ın elçisidir Beraberinde bulunanlar da kâfirlere aleyhinde çetin, kendi aralarında merhametlidirler Onları rükûya varırken, secde ederken görürsün Allah'tan lütuf ve rıza isterler Onların nişanları yüzlerindeki secde izidir Bu, onların Tevrat'taki vasıflarıdır İncil'deki vasıfları da şöyledir: Onlar filizini yarıp çıkarmış, gittikçe onu kuvvetlendirerek kalınlaşmış, gövdesi üstüne dikilmiş bir ekine benzerler ama bu, ekicilerin de hoşuna gider Allah bu nedenle onları çoğaltıp kuvvetlendirmekle kâfirleri öfkelendirir Allah onlardan inanıp iyi işler yapanlara mağfiret ve büyük mükâfat vâdetmiştir
Fetih : 29

Hatırla ki, Meryem oğlu İsa: Ey İsrailoğulları! Ben size Allah'ın elçisiyim, benden önce gelen Tevrat'ı doğrulayıcı ve benden sonradan gelecek Ahmed adında bir peygamberi de müjdeleyici olarak geldim, demişti Fakat o, kendilerine açık deliller getirince: Bu apaçık bir büyüdür, dediler
Saf : 6

Tevrat'la yükümlü tutulup da onunla amel etmeyenlerin durumu, ciltlerce kitap taşıyan merkebin durumu gibidir Allah'ın âyetlerini yalanlamış olan kavmin durumu ne kötüdür! Allah, zalimler topluluğunu dürüst yola iletmez
Cuma : 5
*