Turkiyeyi Anlatan Kısa Yazılar

Turkiyeyi Anlatan Kısa Yazılar
0
18

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
44
Coin
256,937
ALT :wwwupluploadsturkiyeileilgiliyazi38419turkiyeileilgiliyazi38419ALT

Turkiyeyi anlatan kısa yazı

Turkiye Cumhuriyeti Devleti Kuzey yarım kurede yer alan, Avrupa ve Asya kıtaları arasında geciş noktası oluşturan, uc tarafı denizlerle cevrili, Yunanistan, Gurcistan, Bulgaristan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak ve Suriye ile komşu olan ulkedir Osmanlı Devletinin yıkılışı ile aynı topraklar uzerine kurulan ulke 1923 yılında cumhuriyetin ilanı ile tam adı olan Turkiye Cumhuriyeti Devleti adını almıştır

Turkiyenin kurucusu Mustafa Kemal Ataturk, yonetim sistemi parlamenter demokrasi, devlet şekli cumhuriyet, başkenti Ankara, dili Turkce, bayrağı ay yıldızlı al bayraktır Ulke Birleşmiş Milletler, NATO, İslam Konferansı Orgutu, Avrupa Konseyi uyesidir

Hititler, Frigler, Lidyalılar, Asurlular, Likyalılar, İyonlar gibi medeniyetlere, Bizans, Osmanlı gibi imparatorluklara ev sahipliği yapmış topraklar uzerine kurulan Turkiye, bir tarih, kultur, medeniyet ve turizm merkezidir Ulkenin bircok yerinde ilkcağlara ait kalıntılar, antik şehirler, medeniyet izleri mevcuttur Tarihi yonden bu kadar zengin olmasının yanı sıra bulunduğu coğrafi konum nedeniyle de zengin coğrafi ozelliklere sahiptir 36° 42° Kuzey paralelleri ve 26° 45° Doğu meridyenleri arasında yer alan ulke, Marmara, Ege, İc Anadolu, Karadeniz, Akdeniz, Doğu Anadolu, Guneydoğu Anadolu olarak yedi coğrafi bolgeye ayrılan topraklarında farklı iklim ve bitki ortusu ceşitleri barındırır Daha cok ılıman ve Akdeniz ikliminin hakim olduğu Akdeniz, Ege ve Marmara bolgelerinin aksine, ulkenin ic taraflarına ve doğusuna gidildikce değişen ve sertleşen bir iklim yapısına rastlanır Bu ozellik yerleşim turu, yaşam koşulları, ulaşım, ekonomi, tarım, hayvancılık, sanayileşme gibi bircok alanı etkiler Her bolgenin kendine has tarım urunleri vardır ve farklı zamanlarda uretim yapılır

İdari birim olarak 81 il, 850 ilce ve 35000′den fazla koyden oluşan ulkenin nufusu 2007 yılı itibariyle tahmini olarak 75 milyon civarındadır Genc ve dinamik bir nufusa sahip olan Turkiye, bu ozelliği ile gelecek vaat etmektedir Halkın %99 luk kısmını Muslumanlar, % 1 lik kısmını ise Gayrimuslimler oluşturmaktadır Bu toprakların var olduğu gunden beri bir arada yaşayan Musluman ve Musluman olmayan halk barış ortamı icerisinde din ve vicdan hurriyetine sahip bir şekilde ibadetlerini yerine getirebilir, cami, kilise, sinagog gibi kutsal yerleri ziyaret edebilir

Ulke, eğitim acısından bakıldığında cumhuriyetin kuruluşu ile buyuk bir atılım gostermiş, okuryazarlık seferberliği ile başlatılan hareket, yaygın eğitim, yeni okullar, modern eğitim ile dunya platformunda yer tutacak bir hal almıştır Gunumuzde buyuk okuryazar oranı olan Turkiye, 8 yıllık temel eğitim, orta oğretim ve yuksek oğretim ile eğitim verir

Tum bu ozellikleri ile cağdaş medeniyet seviyesini yakalamış bir ulke olan Turkiye, gelişim adına yeni adımlar atmayı surdurmekte, kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmeye calışmakta ve her gecen gun dunya gozunde daha onemli bir yer kazanmaktadır

Üst Alt