Son konular

Ustun yeteneklilere Yeni Model Eğitim

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
imagesustunyeteneklilereyenimodelegitim5af9dbf4cc55b

Ustun yeteneklilere anaokulundan itibaren ozel eğitim modeli

Milli Eğitim Bakanlığı Ozel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Muduru Prof Dr Hakan Sarı, ustun yetenekler konusuna gerek Milli Eğitim Bakanı Omer Dincerin gerekse bir akademisyen olarak kendisinin cok onem verdiğini vurguladı

Ustun yeteneklilerin eğitimi konusunun yıllardan beri ihmal edildiğini belirten Prof Dr Sarı, Ustun yetenekli cocuklarımızın Turkiyeye daha faydalı birey olmaları icin diğer ulkelerde uygulanan sistemin daha iyisini uygulayabilecek bir model uzerinde calışıyoruz dedi

Uzun zamandır devam edilen calışma kapsamında farklı ulkelerdeki ozel eğitimcilerle konuya ilişkin bircok goruşme yaptıklarını anlatan Sarı, ustun yetenekli cocukları okul oncesi cağdan itibaren ele alıp, ozel bir programlabilgisitenlarcom yetiştirerek, yetenekli olduğu alanda daha cok urun vermesini sağlayacak değişimi yapmaya ihtiyac olduğunu ifade etti

Bakan Dincerin Mecliste bu konuyla ilgili konuşma yaptığını ve kendisinin de kurulan Araştırma Komisyonunda milletvekillerine ustun yetenekli cocuklarla ilgili planlamalara ilişkin brifing verdiğini hatırlatan Sarı, şoyle devam etti:

Biz artık ustun yeteneklilerin ilk oğretimde, destek eğitim odalarında, ozel olarak yetiştirdiğimiz personelle eğitiminin sağlanmasını istiyoruz Bunun icin de farklı eğitim modelleriyle, gerek cocuğun yeteneklerine uygun ozel yapılandırılmış ortamlarda, gerekse bireysel program aracılığıyla bu cocukları ulkemize kazandırmaya calışacağız

Sarı, bu eğitim modellerinin sağlanması icin de ustun yetenekli cocukların tanılanmasında kullanılan psikolojik olcme araclarının zenginleştirilmesi gerektiğini kaydetti

milliyet