Son konular

Vitir ve Gece Namazının Fazileti

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Vitir ve Gece Namazının Fazileti
Gece namazı vakti
Teheccud namazı ne zaman kılır
Mubarek b Avf elAhmesinin rivayetine gore; Hz Omer şoyle demiştir: Akıllı olanlar vitir namazını gecenin ilk kısmında, guclu olanlar ise gecenin sonunda kılarlar Bu son durum daha faziletlidir

Nakledildiğine gore Rasulullah (sa) Hz Ebu Bekire:

Vitir namazını ne zaman kılıyorsun? diye sordu Hz Ebu Bekir:

Gecenin ilk kısmında, yani uyumadan kılıyorum cevabını verdi Rasulullah (sav) Hz Omere:

Sen ne zaman vitir namazını kılıyorsun? diye sordu O:

Gecenin sonunda dedi Bunun uzerine Rasulullah (sav), Hz Ebu Bekire:

Bu tedbirli bir davranıştır Hz Omer icin:

Bu, guclu ve kuvvetlidir366 diye buyurdu

Bazı haberlerde ise, Rasulullah Hz Ebu Bekire:

Senin yaptığın, ben gayeme ulaştım, farzı yaptım, nafile ibadetler ondan sonra gelir diyenin davranışıdır Buyurdu Hz Omere ise:

Sen guclusun ve dayanıklısın, buyurdu

Rivayet edildiğine gore, Hz Osman şoyle demiştir: Ben vitir namazını gecenin ilk kısmında kılmaya başlıyorum Uyandığımda, bir rekat daha kılarak ilave ediyorum Bu yaptığım, kaybolan bir devenin bulunup diğerlerine katılmasını andırıyor

Ancak Hz Osmandan vitir namazıyla ilgili olarak rivayet edilen meşhur haberde, onun geceyi butunuyle ihya ettiği bildirilmektedir Nitekim o, bir rekatta Kuranı, butunuyle hatmediyordu O da vitir namazının son rekatıdır

Hz Aliden rivayet edildiğine gore, şoyle demiştir: Vitir namazı uc vakitte kılınabilir İstersen gecenin ilk kısmında onu kılar, sonra ikişer rekatlar halinde namaz kılabilirsin İstersen bir rekat kılar, ondan sonra yatar, uyandığında ise vitrin geriye kalan kısmını ona ilave edersin Sonra, gecenin son kısmında vitrini tamamlarsın İstersen, vitir namazını gece icinde kılacağın en son namaz yaparak gecenin en sonunda kılarsın

İbn Omerden rivayet olunan bir hadiste: Gece namazları ikişer rekatlar halinde kılınır Ancak sabah namazının vaktinin girmesinden korkuyorsan; hemen vitir namazını kıl367 Bana gore en iyisi boyledir

Mucahid şoyle demiştir: Abdullah b Omer demiştir ki: Kim, yatsı namazından sonra dort rekatlık bir namaz kılarsa, Kadir gecesinde kılmış gibi sevap kazanır368

Husayn şoyle demiştir: Bunu İbrahime sordum O, şoyle dedi Abdullah b Mesud bir namazın ardından, onun gibi bir namazın kılınmasını uygun gormezdi (Buna gore; dort rekat olan yatsı namazının farzından sonra, ayrıca bir dort rekat sunnet kılmayı tercih etmezdi) Onlar, yatsı namazının farzını, sonra iki rekat son sunnetini ve ardından da dort rekat kılarlardı Kimin vitir namazını erken kılmak icin bir takım sebepleri varsa, onu yatmadan once kılar Ama kim de uyumak isterse uyur, daha sonra kalkıp onu kılar Rasulullah (as) şoyle buyurdu:

Ey Kuran ehli! Her gece vitir namazını kılınız369

Hz Aişe de şoyle demiştir: Rasulullah (sav) vitir namazını bazen gecenin ilk kısmında, bazen ortasında ve bazen de gecenin son kısmında kılardı370

Haberde varid olduğuna gore; ResUlullah (sav), sabah ezanının hemen oncesinde vitir namazını kılar, bir sure sonra sabahın sunnetini kılardı Bir adam, Hz Aliye vitir namazının vaktinden sordu Herhangi bir cevap vermeyip camiye gitti Sabah ezanı okunmadan once: Soru soran nerede? diye sordu ve adama:

İşte vitir namazının en guzel vakti dedi

Ebu Umame, Amr İbn Anbesenin şoyle dediğini rivayet etmiştir: Rasulullahı şoyle buyururken işittim:

Kulun Rabbine en yakın olduğu zaman, gecenin son kısmıdır Eğer o zamanda, yuce Allahı zikredenlerden olabilirsen, bunu ihmal etme371

Ebu Zer elGıfari demiştir ki: Rasulullaha (sav): Gecenin hangi kısmında kılacağım namaz daha faziletlidir? diye sordum Gecenin son yarısında kılınan namaz buyurdular372

Rasulullah (sav), Cebraile (as) Gecenin hangi kısmında yapılan dua daha makbuldur diye sordu Cebrail (as): Seher vaktinde Arş titrer diye karşılık verdi373

Bir hadiste zikredildiğine gore: Gecede oyle bir zaman vardır ki, musluman bir kul, o vakitte dini ve dunyasıyla ilgili bir hayır istese, yuce Allah mutlaka onu verir374

Başka bir haberde de: Kul o anda namaz kılar veya dua ederse, mutlaka istediği kabul olur buyurulmuştur Bu, her gece icin gecerlidir375

Denilir ki, gecede oyle bir vakit vardır ki; onda herkes mecburen uyur O anda, yalnız hic olmeyen ve Hayy olan Cenabı Hak kaimdir Duaların makbul olduğu vakit, bu vakit olabilir Rivayet olunduğuna gore, Hz Peygamber (sav) şoyle buyurmuştur:

Gecenin yarısı gecince (diğer bir ifadede de), gecenin son ucte biri kalınca, Cebbar olan yuce Allah, dunya semasına iner ve: Tovbe eden yok mu, tovbesini kabul edeyim, istiğfar eden yok mu onu affedeyim Dua eden yok mu, duasını kabul edeyim ve herhangi bir şey isteyen yok mu ona istediğini vereyim diye buyurur Bu davet, sabah namazı vakti girinceye kadar aynı şekilde devam eder376

Amr b Anbesenin hadisinde ise şoyle buyurulur Gecenin son kısmında namaz kılmaya devam et Cunku o vakit, şahitli olan vakittir377 Gunduzun ve gecenin melekleri o vakitte hazır bulunurlar

Yazar: Ebu Talip ElMekki

Kalplerin azığı 1 cilt