Son konular

Yatarken Okunacak Dua

Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Tepkime
15
Coin
175,519
Hz. Peygamber (a.s.v.) geceleyin yatmak üzere yatağına girdiği zaman, sağ elini sağ yanağının altına kordu. Ve şu duâyı okurdu:

"Bismikellâhümme ehyâ ve emûtü."
"Allah'ım! Senin isminle diriliyor, senin isminle ölüyorum."

YATARKEN DİĞER BİR DUÂ
Nebiyy-i Ekrem Efendimiz yatağına girince sağına yatar,sağ elinin içini sağ yanağına getirir, böylece Allah'a teslim olma duâsını okurdu. Bu duâ şöyleydi:

"Allahümme eslemtü nefsî ileyke. Ve veccehtü vechî ileyke. Ve fevvadtü emrî ileyke. Ve elce'tü zahrî ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke. Lâ melce'e, velâ mencee minke illâ ileyke. Âmentü bi-kitabikellezî enzelte, ve binebiyyikellezî erselte."

"Allah'ım, nefsimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim. İşimi sana havale ettim. Sırtımı sana hem korkarak, hem de ümid ederek dayadım. Zaten senden başka sığınacak, sende başka dayanacak melce' ve mence'de yoktur. Kurtarış ve himaye ancak sendendir, sana mahsustur. Allah'ım indirdiğin kitabına, gönderdiğin Peygamberine iman ettim. Bu hal ve iman ile uykuya yatıyorum."

Similar threads

• Soru
Yatarken Okunan Dua Yatarken Okunacak Sureler Yatarken Hangi Dua ve Sureler OkunurHz. Peygamber (a.s.v.) geceleyin yatmak üzere yatağına girdiği zaman, sağ elini sağ yanağının altına kordu. Ve şu duâyı okurdu: "Bismikellâhümme ehyâ ve emûtü." "Allah'ım! Senin isminle diriliyor, senin isminle...
Cevaplar
0
Görüntüleme
26
  • Soru
EVDEN ÇIKARKEN OKUNACAK DUA Resûlullah Efendimiz'in (s.a.v.) Hâne-i Saâdet'inden çıkarken okuduğu duâsı şöyledir: "Bismillâh. Tevekkeltü alellah. Allahümme innî eûzü en udille ev udalle. Ev ezille, ev üzelle. Ev ezlime, ev uzleme. Ev echele, ev yüchele aleyye." "Allah'ın ism-i şerifini...
Cevaplar
0
Görüntüleme
28
  • Soru
Yatmadan önce okunan dualar Yatmadan önce okunan dualar ile ilgili soruya verilen cevabın sonunda yarmadan önce okunacak duaları görebilirsiniz. SORU : Selamunaleyküm ben namaz kılan 16 yaşında biriyim, sorum şudur : Yatmadan önceki duaları yatsıdan eve geldiğim gibi abdestim varken okusam bir...
Cevaplar
0
Görüntüleme
44
  • Soru
Uykunuzu ibadete donuşturmek ister misiniz? Niyette adetleri ibadete donuşturebilecek bir iksir vardırGunluk hayatta hergun yapageldiğimiz yeme, icme, yatma, kalkma, yurume gibi mubah davra*nışlar, adetler iyi bir niyetle ibadete donuşur Aslında sevabı da, gunahı da ol*mayan bu davranışlar...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
  • Soru
İslam dininde duanın büyük bir önemi vardır. Yatmadan önce okunacak dualar konusunda da hadis i şeriflerden yani Peygamber Efendimizin Dualarından örnekler verelim. Fahri kainat Peygamber Efendimiz yatmadan önce Fatiha suresi okur ve daha sonra şu duayı okurmuş. (Ramûz, c. 1/26-1), “La İlahe...
Cevaplar
0
Görüntüleme
31
Üst Alt