Son konular

Yatmadan Önce Yapılacak Sunnetler

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
Yatmadan Once Yapılacak Sunnetler

Sunnetler Yatmadan once yapılacak sunnetler

Nebe’ SUresinde mealen, “Uykunuzu size bir dinlenme vasıtası yaptık1 buyuran Yuce Rabbimiz, uykunun bir nimet olduğunu bildirmektedir

Uyku bir istirahat vasıtası, gun boyu yorulan vucut makinasının dinlenmesine yardımcı olması, bir sonraki gune daha zinde ve canlı bir şekilde başlanmasına vesile olduğu icin nimet olmuştur Ancak bu nimeti yerli yerinde kullanmak lazımdır Cunku, uykuyu ihtiyacımız miktarınca ve yeterince kullanmadığımız zaman pekcok nimetten mahrum kalabilmekteyiz Bundan dolayı, bir gaflet anı olan uyku vaktini iyi ayarlamamız, ondan ancak ihtiyacımız kadarıyla istifade etmemiz gerekmektedir

Bir hadisi şerifte, uykuyu olumun kucuk kardeşi olarak vasıflandıran Peygamberimiz (asm), bundan dolayı uyku ve olumun Cennette bulunmadığını da ifade ederler2 Birkac saat icin maddi olarak dunya ile alakamız kesildiğinden dolayı da uyku, “kucuk olum olmakta değil midir? İşte olume boyle bir benzerliği olan uykuya dalmadan once, o anımızın ibadet icinde gecmesi icin hazırlıklı bulunmamızda fayda vardır Bu durumda, nasıl olmeden once mumkun oldukca dua, ibadet ve zikirle ona hazır olmaya calışıyorsak, uykudan once de aynı şekilde hazırlıklı davranmamız gerekir Cunku uyuduktan sonra tekrar uyanabileceğimize dair garantimiz yoktur

İşte, uyumadan evvel neler yapılması gerektiğini, nasıl bir hazırlık icap ettiğini Peygamberimizin tatbiki sunnetinden oğreniyoruz Peygamber Efendimiz (asm) yatağa girmeden once abdest alır, bazı dualar okur, cephesi kıbleye gelecek şekilde sağ avucunu sağ yanağına koyar, İlahi tefekkur ve zikir icinde mana alemine dalardı Seher vakti de erkenden kalkar, huzur ve huşU icinde Rabbinin dergahına yonelirdi Resuli Ekrem Efendimizin uyku anı bizimki gibi değildi Onun gozleri uyusa da kalbi uyumaz, gaflet icinde bulunmazdı

Peygamberimizin (asm) uykuya nasıl hazırlandığını ve ummetine bu hususta neler tavsiye ettiğini bizzat hadisi şeriflerin mealerini vererek anlamaya calışalım:

Hz Aişe anlatıyor: “Resulullah (asm) Felak ve Nas SUrelerini (Kul eUzu’leri) okur, ellerine ufler, daha sonra ellerini bedeninin her tarafına surerdi3

Bera bin Azib, Peygamberimizin (asm) şoyle buyurduğunu rivayet eder: “Yatağına gireceğin vakit, namaz icin aldığın abdest gibi abdest al Sonra cephen kıbleye gelecek şekilde sağ tarafına yat Sonra şoyle dua et:

“Allah’ım, Senin rızanı dileyerek ve Senin azabından korkarak kendimi Sana teslim ettim Sırtımı Sana dayadım Butun işimi Sana havale ettim Senin azabından, ancak Senin rahmetine iltica edilir İndirdiğin kitabına, gonderdiğin Peygamberine de iman ettim’ Bunlar son sozlerin olsun Sen boyle soyledikten sonra, eğer o gece olursen fıtrat (İslam dini) uzerine olursen Şayet sabaha kavuşursan cok hayır kazanmış olarak sabaha ulaşmış olursun4

EbU Hureyre’den (ra) rivayete gore, Peygamberimiz (asm) yatağa girmeden once şoyle dua ederdi: “Allah’ım! Ey goklerin, yerin ve buyuk Arşın Rabbi! Ey bizim ve her şeyin Rabbi! Ey taneyi, cekirdeği yaratan Allah’ım! Tevrat, İncil ve Furkan’ı indiren Allah’ım! Hukumdarlığın altında bulunan her şeyin şerrinden Sana sığınırım Allah’ım, Evvel Sensin, Senden once hicbir şey yoktur Ahir de Sensin, Senden sonra hicbir şey yoktur Zahir Sensin, Senin ustunde hicbir şey yoktur Batın da Sensin, Senden gayrı hicbir şey yoktur Borcumuzu kolayca odememizi nasip et Bizi fakirlikten kurtarıp zenginleştir5

Uyku saatini bu şekilde değerlendiren bir mu’minin, artık sabaha kadar gecen vakti nurlu, bereketli ve sevaplı olacaktır

1 Nebe SUresi, 9

2 elAclUni Keşfu’lHafa, 2: 329 Hadis No: 2868

3 İbni Mace, Dua: 15

4 Muslim, Zikir: 56; i, Dua: 15

5 İbni Mace, Dua: 15; Muslim, Zikir: 61

Mehmed Paksu İbadet Hayatımız