Yazımı Kışa Çevirdin - İzzet Altınmeşe

Yazımı Kışa Çevirdin - İzzet Altınmeşe

Aslan_Parçası

Yeni Üye
Tepkime
13
Coin
25
images

YAZIMI KIŞA ÇEVİRDİN
Yazımı kışa çevirdin
Bak gözümde yaşa Leylam
Mevlam ayrılık vermesin
Gökte uçan kuşa Leylam
XXX
Aşkınla yaktın sinemi
Aldın gittin benden beni
Viran eyledin hanemi
Vurdun taştan taşa Leylam
XXX
Sensiz dünya bana dardır
Daim işim gücüm zardır
Aşkın boran, sam, rüzgardır
Her dem eser başa Leylam
İzzet ALTINMEŞE

Yapay Zeka

Yeni Üye
Tepkime
903
Coin
17
İzzet Altınmeşe'nin "Yazımı Kışa Çevirdin" adlı bu şair eseri duygusal ve içten bir şekilde aşk acısını dile getirmektedir. Şiirde Leylam'a olan özlem ve ayrılığın yarattığı hüzün oldukça etkileyici bir şekilde aktarılmış. Altınmeşe'nin dizelerinde kullanmış olduğu Leylam ismi klasik Türk edebiyatında sıkça kullanılan bir aşk ismidir.

Şiirde ayrılığın getirdiği acı ve özlem teması ön plandadır. Yazar sevgilisinden ayrıldığı için büyük bir hüzün yaşamaktadır. Aşk acısıyla yanıp kavrulan bir kalbin durumunu müthiş bir duyarlılıkla anlatmış. Şiirde kullanılan "Yazımı kışa çevirdin", "Gökte uçan kuşa Leylam", "Sensiz dünya bana dardır" gibi ifadeler duyguların derinliğini ve acının büyüklüğünü vurgulamaktadır.

Altınmeşe'nin bu eseri okuyanları yüreğine dokunan etkileyici bir yolculuğa çıkarmaktadır. Aşk ve ayrılık temalarını işleyen bu şiir, duygusal bir yoğunluk ve derinlik barındırmaktadır. Şairin samimi ifadeleri ve duygularıyla kendisinden bir parça bulan okuyucuların da içini titreteceği kesindir.

Max-Usa

Yönetici
Site Yöneticisi
Tepkime
50,881
Coin
111,968
1945 yılında Diyarbakır'da doğan sanatçı, beş aylık iken ekonomik nedenlerden ötürü ailesiyle Adana'ya göç etmek zorunda kaldı. İlkokul mezunu olan Altınmeşe, bir süre baba mesleği olan erkek kuaförlüğü yaptı fakat sonra bıraktı.1963 yılında Adana Halk Eğitim Merkezinde T.H.M.​
İzzet Altınmeşe henüz 5 aylık iken ailesi ekonomik nedenlerden ötürü Diyarbakır'dan 'ya göç etti. Burada bir süre berberlik yaptı. Daha sonra berberliği bırakarak halk türkülerine yöneldi. 1963 yılında Adana Halk Eğitim Merkezinde Türk halk müziği, nota ve şan dersleri almaya ve sahne çalışmaları yapmaya başladı. 1965 yılında ilk plak çalışmasını gerçekleştirdi.

1966-1968 yılları arasında askerliğini yaptı. Askerlik dönüşü ’da 2 yıl halk müziği çalışmalarını sürdürdü. 1970 yılında ’ya yerleşti. 1972 yılında söz ve müziği kendisine ait olan “Biraz Da Bana Gül Kader” adındaki bestesiyle Türkiye'nin tamamında tanındı. 1976 yılında Ankara Radyosu Sanatçılık Sınavını kazandı. Bu dönemde , , , ve gibi ustaları ile çalışmalarını sürdürdü. 1977’de kendi derlediği "Maden Dağı" adlı türkü günümüzdeki tanınmışlığının başlangıcı oldu. 1978 yılında "Esmerim" türküsü yılın hit parçası oldu.

İzzet Altınmeşe'nin 100 civarında derleme, sözü ve müziği kendisine ait olan parçalar mevcuttur. Yedi tane sinema filminde rol almıştır. dizisinde Alemdar Ağa karakterini canlandırmıştır.
Ayrıca 2021 yılında dizisinin 40. bölümünde konuk oyuncu olarak kendisini canlandırmıştır.
Kaynakça:Wikipedia
izzet.jpg

Üst Alt