Son konular

Yiyecek aletleri

Konuyu Yükselt

zeberus1234

Yeni Üye
Tepkime
9
Coin
2
3839 Hz Enes radıyallahu anh anlatıyor: Ben Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın ne sükürrüce (denilen tahta sofra) üzerinde yemek yediğini, ne ona inceltilmiş (yufka) ekmek yapıldığını ve ne de yemek masası (hıvân) üzerinde yemek yemek yediğini hatırlamıyorum

Enes'in bu sözünü söylenti eden Katâde'ye Pekiyi neyin üzerinde yemek yiyorlardı?diye sorulmuştu Sofralar üstündediye cevap verdi

Buhari Et'ime 8, 26, Rikak 17; Tirmizi, Et'ime 1, (1789)

3840 Ebu Hâzım rahimehullah anlatıyor: Sehl İbnu Sa'd radıyallahu anh'a sordum: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm hiç (kepeksiz has undan yapılmış) beyaz ekmek yedi mi?Bana şu cevabı verdi: Hayır! Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm Allah'ın O'nu peygamber olarak gönderdiği günden ölünceye değin hiç beyaz ekmek görmediBen bitmiş sordum: Elekleriniz var mıydı?

Hayır!, dedi, Aleyhissalatu vesselam Allah'ın kendisini peygamber olarak gönderdiği günden ölünceye kkadar hiç elek görmemiştir

Öyleyse, dedim, siz arpa ununu elemeden nasıl yiyebiliyordunuz?

Arpayı öğütüyorduk, daha sonra üflüyorduk, üfrüğümüzün tesiriyle uçabilen (kepek) uçuyor geri kalan kısmına su katıp (hamur yapıyor) ve yiyordukdiye cevap verdi

Buhari, Et'ime 22, 10; Tirmizi, Zühd 38, (2365)

BESMELE SÜRÜKLEMEK

3841 Huzeyfe radıyallahu anh anlatıyor: Biz Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın yanında yemeğe oturunca, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm yemeye başlamadıkça, kuşkusuz elimizi yemeğe vurmazdık Bir seferinde yine O'nunla yemeğe oturmuştuk Derksen bir cariye (ufak kız çocuğu) geldi, yarı arkasında bir iteni var gibi hemen elini yemeğe soktu Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm elinden tuttu Arkadan bir bedevi geldi, benzeri onun da ardındaki iten biri vardı, alelacele o da elini yemeğe soktu Aleyhissalatu vesselam onun da elinden tuttu Ve şunu söyledi:

Şeytan, üzerine Allah'ın ismi zikredilmeyen yemeği kendine helâl addeder Nitekim, doğruca yemeğimizi kendine helal kılmak için bu cariyeyi getirdi Ben de elinden tuttum Bunun üzerine şu bedeviyi getirip onunla yemeği kendine helal kılmak istedi, ben onun da elinden tuttum Nefsim elinde olan Zâtı Zülcelâl'e ant olsun şeytanın eli o ikisinin eliyle birlikte avucumdadırResûlullah aleyhissalâtu vesselâm, bunları söyledikten daha sonra besmele çekip yemeye başladı

Müslim, Eşribe 102, (2024); Ebu Davud, Et'ime 16, (3766)

3842 Hz Aişe radıyallahu anha anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular oysa: Sizden kim bir şey yerse Bismillah (Allah'ın adıyla)desin Bidayette söylemeyi unutmuşsa, sonunda şöyle söylesin: Bismillahi fi evvelihi ve âhirihi (başında da sonunda da Bismillah)

Ebu Davud, Et'ime 16, (3767); Tirmizi, Et'ime 47, (1859)

Tekrar Hz Aişe demiştir ancak: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, ashabından altı birey içerisinde yemek yiyordu Derken bir bedevi geldi (Besmele çekmeksizin) iki lokmada yutuverdi Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: Eğer bu adam besmele çekseydi yemek hepinize yeterdi! buyurdu

Tirmizi, Et'ime 47, (1859)

3843 Barbar İbnu Harb an ebihi an ceddihi Barbar İbnu Harb elHabeşi anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın Ashabı dediler ama: Ey Allah'ın Resûlü! biz yiyoruz, ama bir türlü doymuyoruz (ne yapalım)?Bunun üstüne, Resûlullah: Ayrı Ayrı yemekte olmayasınız?diye sordu Evetdediler Resûlullah da: Öyleyse yemeğinizde toplanın (bir sofra kurarak daima beraber yiyin), yemeğe Allah'ın ismini zikrederek (Bismillahirrahmanirrahim diyerek) başlayın Böyle yaparsanız yemeğiniz, hakkınızda mübarek kılınır

Ebu Davud, Et'ime 15, (3764); İbnu Mace, Et'ime 17, (3286)

3844 Ümmeyye İbnu Mahşiyy radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm otururken bir adam besmele çekmeden yemek yemek yiyordu Yemeğini yemiş, geriye tek lokması kalmıştı Onu ağzına kaldırırken: Bismillahi evvelehu ve ahirehudedi Bunun üstüne Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm güldü ve:

Iblis onunla birlikte yemeye devam etti Ne zaman ancak Allah'ın ismini zikretti, karnındakileri hep kustu!buyurdu

Ebu Davud, Et'ime 16, (3786)

3845 Hz Cabir radıyallahu anh anlatıyor Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ama: Kişi evine döndüğü süre içeri girerken ve yemek yemek yerken Allah'ın adını zikrederse, iblis (avanelerine): Size burada gecelemek de yok akşam yemeği de yok!der Ama birey, eve girerken Allah'ı zikreder ama akşam yemeğini yerken zikretmezse, şeytan (avenelerine): Akşam yemeğine kavuştunuz lakin burada gecelemeniz mümkün değil!der Adam eve girerken ve yemeğe başlarken Bismillah!diyerek Allah'ı zikretmezse, iblis (avanelerine): Yemeğe de yetiştiniz, yatmaya da!der

Müslim, Eşribe 103, (2024); Ebu Davud, Et'ime 16, (3765)

YEMEK NE SURETLE YENMELİDİR?

3846 İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ama: Sizden kimse sakın sol eliyle yiyip içmesin Çünkü şeytan soluyla yer içer

Müslim, Eşribe 106, (2020); Muvatta, Sıfatu'nNebi 5, (2, 922, 923); Ebu Davud, Et'ime 20, (3776); Tirmizi, Et'ime 9, (1801)

3847 Seleme İbnu'lEkva' radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın yanına bir adam sol eliyle yemek yemişti

Sağınla ye!ferman buyurdu Adam: Yiyemiyorum!dedi Bunun üzerine Aleyhissalatu vesselam:

Yiyemez ol! Onu böyle demeye kibri sevketti!buyurdular Bundan sonra elini ağzına kaldıramadı

Müslim, Eşribe 107, (2021)

3848 Ömer İbnu Ebi Seleme radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın terbiyesinde bir çocuktum Yemekte elim, tabağın baştan başa dolaşıyordu Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bana ikazda bulundu:

Evlat! Allah'ın ismini an, sağınla ye, önünden ye!Bundan daha sonra her zaman böyle yedim

Buhari, Et'ime 2, 3, Müslim, Eşribe 108, (2022); Muvatta, Sıfatu'nNebiyy 32, (2, 934); Ebu Davud, Et'ime 20, (3777); Tirmizi, Et'ime 47, (1858)

3849 Abdullah İbnu İkrâş İbnu Züeyb babasından naklediyor: Kavmim Beni Mürre İbnu Abid, benimle mallarının sadakasını Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a yolladı Medine'ye gelince O'nu aleyhissalatu vesselam Muhacir ve Ensâr'ın arasında oturmuş buldum Elimden tutup beni Ümmü Seleme radıyallahu anha'nın evine götürdü Varınca: Yiyecek bir şey var mı?diye sordu Bize, içerisinde çokça serid ve (kuşbaşı) et parçaları olan bir tepsi getirildi Ondan yemek yemek için yanaştık Ben elimle kabın her tarafını yokladım Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm önünden yedi (Bir ara) sol eliyle sağ elimden tuttu ve: Ey İkrâş! bir yerden ye Çünkü (kabın içindeki yemek yemek) tek bir yemektir (Her taraf birdir)buyurdu Sonra bize, içerisinde taze ve kuru çeşitli hurmalar yer alan bir tabak getirildi Bu sefer önümden yemeye balşadım Resûlullah aleyhissalatu vesselam'ın eli ise, tabağın her tarafında dolaşıyordu Bana da: Ey İkrâş! Dilediğin yerinden (alıp) ye Çünkü (tabağın içendekilerin hepsi) benzer çeşit değilbuyurdu Daha Sonra bize su getirildi Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm elini yıkadı elinin ıslaklığı ile yüzünü kollarını ve başını meshette ve: Ey İkrâş! Bu, ateşte pişenden (yenince alınması gereken) abdesttirbuyurdu

Tirmizi, Et'ime 41, (1849); İbnu Mace, Et'ime 11, (3274)

3850 İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: Bolluk yemeğin ortasına iner Öyleyse kenarlardan yiyin, ortadan yemeyin

Tirmizi, Et'ime 12, (1806); Ebu Davud, Et'ime 18, (3772)

3851 Ebu Davud'daki rivayet şöyledir: Sizden biri, bir yemek yeyince yemek kabının üstünden yemesin, aşağısından yesin Zira, bereket üstünden iner

3852 İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm kişinin arkadaşlarından izin almadan iki hurmayı birlikte yemesini yasaklamıştır

Buhari, Et'ime 44, Mezalim 14, Şirket 4; Müslim, Eşribe 151, (2045); Ebu Davud, Et'ime 44, (3834); Tirmizi, Et'ime 16, (1815)

3853 Hz Aişe radıyallahu anha anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ancak: Eti bıçakla kesmeyin Çünkü bu, yabancıların işidir Siz dişlerinizle kemirerek yiyin Çünkü bu, afiyet ve sağlık durumu için daha iyidir

Ebu Davud, Et'ime 21, (3778)

3854 Ebu Cuhayfe radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ama: Ben dayanarak yemem

Buhari, Et'ime 13; Tirmizi, Et'ime 28, (1831): Ebu Davud, Et'ime 17, (3769); İbnu Mace, Et'ime 6, (3262)

3855 Hz Enes radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ı çömelir vaziyette durup hurma yerken gördüm

Müslim, Eşribe 149, (2044); Ebu Davud, Et'ime, 17, (3771)

3856 Ebu Davud'da gelen öteki bir rivayette: Resûlullah'a bayat bir hurma getirilmişti Kurtları dışında tutmak için denetim etmeye başladı

Ebu Davud, Et'ime 43, (3832, 3833)

3857 İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular fakat: Biriniz yemek yeyince, yalamadıkça veya yalatmadıkça elini (mendile) silmesin

Buhari, Et'ime 52; Müslim, Eşribe 129, (2031); Ebu Davud, Et'ime 52, (3847)

3858 Hz Cabir radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, parmakların ve kapların yalanmasını emretti ve dedi oysa: Siz, bereketin, yemeğinizin hangi (parça)sında olduğunu bilemezsiniz Öyleyse birinizin lokması düşecek olursa, onu alıp, bulaşan ezâyı temizlesin, sakın şeytana terketmesin Parmaklarını yalamadıkça elini mendille de silmesin Zira o, taâmınnızın hangisinde bolluk bulunduğunu bilemez

Müslim, Eşribe 136, (2034); Tirmizi, Et'ime 11, (1803)

3859 Rezin, Hz Enes radıyallahu anh'tan yaptığı bir rivayette şu ziyadeyi kaydetmiştir: Zira yemek yemek kabı, kendisini yalayıp yıkayana istiğfarda bulunur ve: Beni şeytandan kurtardığın gibi, Allah da seni ateşten kurtarsınder*