Son konular

zamir nedir ornekler

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,935
zamir nedir ,zamir ceşitleri,zamir ne demek, zamir ornekleri,zamirin tanımı

Zamir (Adıl)
İsim olmadıkları halde isim gibi kullanılan bu sozcuklere zamir denir Cumle icinde zamirin karşıladığı isim ya da soz obeği bilinmiyorsa, cumle belirsiz bir anlam taşır

zamir ceşitleri nelerdir?
1 Şahıs zamirleri
2 Donuşluluk zamiri
3 İşaret zamirleri
4 Belgisiz zamirler
5 Soru zamirleri

1 Şahıs (kişi) Zamirleri
Şahıs isimlerinin yerine gecen zamirlerdir Dilimizde altı şahıs olduğuna gore altı tane şahıs zamiri var demektir

Ben biliyorum
Sen biliyorsun
O biliyor
Biz biliyoruz
Siz biliyorsunuz
Onlar biliyorlar

2 Donuşluluk Zamiri
Bu zamir “kendi sozcuğudur Şahıs isimlerinin yerine gecebileceği gibi hayvan isimlerinin ya da cansız varlıkların isimlerinin yerine de gecebilir Coğu zaman ek alarak kullanılır

Kendim Kendimiz
Kendin Kendiniz
Kendi Kendileri

Bu sozcuklerdeki altı cizili ekler donuşluluk zamirinin hangi şahsı ifade ettiğini gosterir

Donuşluluk zamirinin en onemli ozelliği, diğer zamirlerle beraber kullanılabilmesidir Boyle durumlarda zamir, pekiştirme anlamı taşır

“Bu soruyu ben kendim cozdum

cumlesinde hem “ben hem “kendim zamirleri kullanılmış; boylece “ben zamirinin anlamı kuvvetlenmiş

3 İşaret Zamirleri
İsimleri, yerlerini işaret ederek karşılayan zamirlerdir Bunlar işaret sıfatının zamirleşmesiyle oluşmuştur

Bu geldi Bunlar alındı
Şu satıldı Şunlar cağırdı
O gidecek Onlar beğenildi

cumlelerinde altı cizili sozcukler işaret zamirleridir Burada ucuncu tekil şahıs icin kullanılan “o zamiriyle, işaret zamiri olan “o zamirini karıştırmayalım Şahıs zamirleri sadece şahıslarda kullanılır

“O, ders calışıyor cumlesinde şahıs zamiri olan “o sozu “O, demirden yapılmış cumlesinde insan olamayacağından işaret zamiri olmuştur

Ancak işaret zamirleri insanlar icin de kullanılabilir

“Bu benim kardeşim, şu da onun arkadaşı

cumlesinde altı cizili zamirler işaret zamiri oldukları halde şahıs isimlerinin yerlerine gecmiş Bu durumda “o işaret zamirinin de insanı karşılayacağı duşunulebilir Orneğin sınıfta işaret ederek,

“Bu, tembel; şu, biraz calışkan; o, sınıfın en iyisi
dersek “o işaret zamiridir Cunku “o şahıs zamiri sozu edilen kişinin yanımızda olmadığı yani bizim onu gormediğimiz durumlarda kullanılır

Bunların dışında işaret bildiren başka zamirler de vardır Ancak bunların yapısı biraz farklıdır

Burası eskiden boştu
Şurası sizin ev miydi?
Orası pek hoşuma gitmedi
Buraları bize aitti
Şuraları temizleyin
Oraları unuttum bile ben

cumlelerinde altı cizili sozcukler de işaret zamirleridir Bunların dışında,
“Bu kitap benim, oteki senin
cumlesindeki altı cizili zamir gibi daha birkac işaret zamiri de vardır

4 Belgisiz Zamirler
İsimleri, tam olarak belli olmayan bir nicelik yonunden belirten belgisiz sıfatlar, isimler duşunce onları karşılar ve belgisiz zamir olur

“Bazı insanlar calışkandır cumlesinde altı cizili sıfat;

“Bazıları calışkandır cumlesinde zamir olur Cunku “insanlar isminin yerine gecer Bunu birkac ornekte daha gosterelim

Bircok oğrenci bu konuyu bilmez

sıfat
Bircoğu bu konuyu bilmez

zamir
Hicbir kalemi beğenmedim

sıfat
Hicbirini beğenmedim

zamir
Birkac yaşlı parkta oturuyordu

sıfat
Birkacı parkta oturuyordu

zamir
Sıfat olarak kullanılmayan belgisiz zamirler de vardır:
Herkes senin burada olduğunu sanıyordu
Kimse ben haber vermeden iceri girmesin
Hepsi de cok ucuz fiyata satılmış
Bu cumlelerdeki altı cizili sozcukler sadece zamir olarak kullanılabilir

5 Soru Zamirleri
İsimlerin yerlerine soru yoluyla gecen sozcuklerdir Bu sozcuklerin yerine, sorduğu isimler getirilebilir

“Bu ciceği sana arkadaşından başka kim getirir?

cumlesinde altı cizili soz, ciceği getiren kişinin isminin yerine kullanılmıştır Bu kişinin ismini “kim zamirinin yerine koyabiliriz

Carşıdan ne aldın?

Nerede oturuyorsunuz?

Hangisi once geldi?

Kacı bizimle gelecek?

Zamirler, kendileri gibi ismin yerine gecen adlaşmış sıfatlarla karıştırılmamalıdır Bunların ikisi de ismin yerine geciyor Ancak zamirler isimlerin herhangi bir niteliğini bildirmediği halde adlaşmış sıfatlar ismi niteliğiyle beraber karşılar

Bu kadın dun de gelmişti

Yaşlı kadın dun de gelmişti

Bu cumlelerde altı cizili sozlerin ikisi de sıfattır Birincisi işaret sıfatı, ikincisi ise niteleme sıfatıdır Bu sıfatların belirttiği “kadın isimleri cumleden cıkarılırsa,

“Bu dun de gelmişti

“Yaşlı dun de gelmişti

şekline gelen cumlelerde altı cizili sozler ismin yerine gecmişlerdir Bu sozcuklerin anlamlarına baktığımızda “bu sozcuğunun, yerine gectiği ismin niteliğini bildirmediğini, “yaşlı sozcuğunun ise bildirdiğini goruyoruz Oyleyse birincisi zamir, ikincisi adlaşmış sıfattır