Ayva Reçeli

Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Tepkime
15
Coin
175,519
Ayva Reçeli Tarifi İçin Malzemeler
4 çorba kasesi dolusu doğranmış ayva (Tahmini 7-8 adet orta boy ayva)
4 çorba kasesi toz şeker
1 yemek kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı tereyağı (Renginin parlak olması için)
3-4 adet karanfil
6-7 adet ayva çekirdeği
Karanfil tercihe kalmış
Her kaseye göre 3 yemek kaşığı su

Ayva Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
Ayvaların kabuklarını soyalım. Çekirdek yataklarını temizleyelim. İçi su dolu kaba koyalım (Kararmasın)
Tekrar yıkayıp süzdürelim. Küçük küçük doğrayalım kaseyle ölçelim(4 kase)
Doğradığımız ayvaları tencereye koyalım. Toz şeker karanfili ve çekirdekleri ekleyelim. Tencereyi ocağa alalım.
Kaynamaya başlayınca üzerine biriken köpükleri temizleyelim. Kısık ateşe alıp kaynatalım.
Ayvalar yumuşayıp reçel kıvamına gelince limon suyunu ve tereyağı ilave edelim. Bir kaç taşım daha kaynatalım.
Kaşıktan şerbet uzamaya başlayıp son damlası kaşıkta kalıyorsa olmuş demektir. Ocağı kapatalım.
Eğer uzun süreli bekletecekseniz sıcakken kavanoza koyup kapağını sıkıca kapatarak vakumlayın.
Hemen tüketecekseniz yine sıcakken kavanozlara doldurup soğuduktan sonra dolaba kaldırın. Afiyet olsun.
Not: Benim ayvalarım bir kısmı köy ayvasıydı diğerini satın alınmıştım. Galiba cinsinden dolayı bazısı sert bazısıda yumuşak oldu. Özellikle belirtmek istedim bazen ayvadan kaynaklı sertleşmeler olabiliyormuş. Bunu farkettim.

Ayva Reçeli Tarifi Fotoğraflı Yapılışı

Similar threads

• Soru
Ayva Reçeli Tarifi İçin Malzemeler 1 kg ayva ( ben 4 tane ayva kullandım) 1 kg şeker 3 su bardağı su 1/2 (yarım) çay bardağı limon Ayva Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır? Not EkleTarifi Yazdır Ayvaları soyup içi su dolu ve yarım limon sıkılmış bir kaba koyalım, bu işlemi ayvaların kararmaması için...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
  • Soru
Düdüklü Tencerede Ayva Reçeli Tarifi İçin Malzemeler 1 .5 kilo ayva şeker 1 .5 su bardağı su Çeyrek limon Düdüklü Tencerede Ayva Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır? Not EkleTarifi Yazdır Ayvalarımızı yıkayıp kabuklarını soyalım. Çekirdeklerini çıkartalım atmayalım. Küçük küçük doğrayalım. Ayvaları bir...
Cevaplar
0
Görüntüleme
14
  • Soru
Tam Kıvamında Ayva Reçeli Tanımı İçin Malzemeler 4 büyük kase doğranmış ayva Aynı kase ölçüsüyle 3 kase toz şeker Aynı kase ölçüsüyle 2 kase su 1,5 su bardağı demlenmiş ekşi çay (hibiskus çayı) 1 çubuk tarçın 6-7 adet karanfil 1 yemek kaşığı ayva çekirdeği Tam Kıvamında Ayva Reçeli Tanımı Nasıl...
Cevaplar
0
Görüntüleme
11
  • Soru
Tam Kıvamında Ayva Reçeli Tanımı İçin Malzemeler Büyük kase doğranmış ayva Aynı kase ölçüsüyle 3 kase toz şeker Aynı kase ölçüsüyle 2 kase su 1,5 su bardağı demlenmiş ekşi çay (Hibiskus çayı) 1 çubuk tarçın 6-7 adet karanfil 1 yemek kaşığı ayva çekirdeği Tam Kıvamında Ayva Reçeli Tanımı Nasıl...
Cevaplar
0
Görüntüleme
13
  • Soru
Rengiyle Tadıyla Şahane Ayva Reçeli Tanımı İçin Materyaller 3 büyük ayva 4 buçuk bardak şeker 8 -9 adet karanfil 1 adet kabuk tarçın 2 bardak su 1 limon Yarım limonunun suyu Rengiyle Tadıyla Şahane Ayva Reçeli Tanımı Nasıl Yapılır? Not EkleTanımı Yazdır Ayvaların kabukları soyulup küp küp...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
Üst Alt