Son konular

Çıtır Çıtır Sodalı Katmer Börek (Buzluk Böreği)

Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Tepkime
15
Coin
175,519
Çıtır Çıtır Sodalı Katmer Börek (Buzluk Böreği) Tanımı İçin Gereçler
4 tane yufka
Yufkaların ortasına sürmek için sos;
200 ml sıvı krema yahut süt
1 çay bardağı sıvı yağ
1/2 (yarım) çay bardağı maden suyu
1/2 (yarım) çay bardağı su
İçi için;
Beyaz peynir
Maydanoz
Sosu için;
1 şişe maden suyu
Üzeri için;
Yumurta sarısı
Çörek otu, susam

Çıtır Çıtır Sodalı Katmer Börek (Buzluk Böreği) Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTanımı Yazdır
Bir kaba su, maden suyu, sıvı yağ,süt ve tuzu aldım ve güzelce çırptım.
Bir yufkayı tezgaha serdim ve üzerine sostan gezdirip fırçayla yaydım.
Bu süreci 4 kat yufkayada yaptım. (dördüncü kata da sos sürüyoruz).
Sonra bir bıçak yardımıyla yufkayı 4 e böldüm daha sonra istediğim büyüklükte tekrardan böldüm. (siz ne kadar büyüklükte istiyorsanız o biçimde bölebilirsiniz).
Soslu yufkanın geniş kenarına karışımımdan koydum ve düz bir halde rulo halinde sardım.
Katmer börekleri bir tepsiye aldım üstüne soda döktüm ve buzdolabında 1 saat beklettim.
Daha sonra öteki bir fırın kağıdı serili tepsiye aldım ve üstüne yumurta sarısını sürdüm.
Üstüne susam yahut çörek otu serptim ve evvelden ısıtılmış 180 derecelik fırında kızarana kadar pişirdim.
Not: dondurucuda saklamak istiyorsanız üstüne soda dökmeyin.

Çıtır Çıtır Sodalı Katmer Börek (Buzluk Böreği) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Similar threads

• Soru
Çıtır Çıtır Sodalı Katmer Börek Tanımı İçin Malzemeler 4 adet yufka Sos için : 3 yemek kaşığı dolusu tereyağı 1 su bardağından 1 parmak eksik sıvı yağ 1 su bardağından 1 parmak eksik su Yarım su bardağı maden suyu 1 paket sıvı krema (yoksa 1 su bardağı süt de olur) Arasına Lor peyniri ve eriyen...
Cevaplar
0
Görüntüleme
20
  • Soru
Çıtır Çıtır Sodalı Katmer Börek Tarifi İçin Malzemeler 6 adet yufka Sosu için 1 su bardağı sıvı yağ 1 su bardağı su 2 yemek kaşığı tereyağ (eritilecek) 1 yemek kaşığı un 2 adet yumurta (sarıları üzerine ayrılacak) İçi için Peynir ve maydanoz Üzerine dökmek için Her bir tepsi için 1 şişe maden...
Cevaplar
0
Görüntüleme
22
  • Soru
Sodalı Kıymalı Börek (Dışı Çıtır Çıtır İçi Su Böreği Tadında) Tanımı İçin Materyaller 6 yaprak hazır yufka İç harcı için: Kıyma 1 adet soğan (orta boy) 1 tatlı kaşığı tuz 1 tatlı kaşığı toz biber Yufkayı ıslatmak için: 1 tane yumurta 1 su bardağı süt 1 paket kabartma tozu 1 şişe sade soda Yarım...
Cevaplar
0
Görüntüleme
7
  • Soru
Sodalı Çıtır Katmer Börek Tanımı İçin Malzemeler 4 adet yufka 1 şişe soda Sosu için; 1 çay bardağı su 1 çay bardağı sıvı yağ 100 gram tereyağı (Eritilmiş) 2 yemek kaşığı un İç harcı için; 1 kase beyaz peynir ve rendelenmiş kaşar peyniri karışımı 1 adet yumurta akı (Sarısını üzerine) Üzeri için...
Cevaplar
0
Görüntüleme
14
  • Soru
Sodalı Buzluk Böreği Tarifi İçin Malzemeler 6 adet yufka 1 çay bardağı sıvı yağ İç malzemeleri size kalmış kıymalı, patatesli, peynirli Sos için; 1 şişe soda / maden suyu 1 çay bardağı sıvı yağ Üzeri için; 1 yumurta sarısı Susam Sodalı Buzluk Böreği Tarifi Nasıl Yapılır? Not EkleTarifi Yazdır...
Cevaplar
0
Görüntüleme
14
Üst Alt