Son konular

Dolma Turşusu

Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Tepkime
15
Coin
175,519
Dolma Turşusu Tanımı İçin Gereçler
1 kilo dolmalık biber
Yarım lahana
3 büyük havuç
Yarım kilo kornişon
4 baş sarımsak
2 bardak sirke
2 bardak tuz
1 yemek kaşığı limon tuzu
1 bardak nohut çiğ
Su hazır su yada kaynamış ılık su

Dolma Turşusu Tanımı Yapılışı
Not EkleTanımı Yazdır
Anlaşıldığı üzere kolay aslında dolma üzere dolduruyoruz biberleri o kadar. Onun hazırlığında ise tüm zerzevatları doğruyoruz yada rendeliyoruz ben hepsini rendeledim. ( Kornişon, sarımsakları hariç )
Akabinde tuzunu ve limon tuzunu ekleyip karıştırıyoruz ve bekliyoruz sebebi biraz zerzevat tuz ile erişin ve içi dolu olsun. Beklerken biberleri temizleyip içini alıyoruz ve kapaklarını atmadan uygunca yıkıyoruz.
Tuzu ve limon tuzu sizin ağız tadınıza da nazaran ekleyebilirsiniz. Lakin aslında turşu suyuna da koyacağımız için eklemeyin derim. Sonra biberler dolduruyoruz, dolma üzere birebir. Çok tıkmayın üzerine bir sarımsak koyun.
Bidonlara tekrar evvel nohut ortalarında sarımsak olmak üzere doldurun. Bidonunuza nazaran yarısından az fazla suda tuzu eritin, sonra sirke 2 bardak ekleyin. Ben göz kararı hatta suyunu tadarak yaparım.
Ölçü olarak standart turşu suyu uygulayın. Turşu hazır. Ben 1 sene sonra açtım biraz da acı dolmalık biber eklemiştim ortalara fazladan turşuluk koymuştum. Çok da hoş oldu. Şimdiden elinize sıhhat afiyet olsun

Similar threads

• Soru
Haşlanmış Biber Turşusu Tanımı İçin Gereçler 2 kg. kapya biberi ve ya rastgele dolma biberi 1 buçuk litre su 500 ml. beyaz sirke 125 gram şeker 125 gram tuz 1 tatlı kaşığı kara biber taneleri 250 ml. sıvı yağı 2-3 defne yaprağı 3-4 adet havuç 7-8 çeşni sarımsak 1/2 (yarım) demet maydanoz...
Cevaplar
0
Görüntüleme
11
  • Soru
Evde Kalan Eski Turşuları Nefis Bir Turşuya Çevirme Tanımı İçin Malzemeler Evdeki eski turşu malzemeleri 1 kilo kornişon iri salatalık turşusu 1 kilo ufak kornişon salatalık turşusu 1 ufak kase doğranmış acı biber turşusu Yeni materyaller. 1 küçük beyaz lahana 1 küçük karnabahar 1 demet kereviz...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
  • Soru
Salatalık Turşusu Tarifi İçin Malzemeler 2, 5 kg kornişon salatalık Yarım kg kadar yeşil dometes (bahçe domatesi kızarmamış) Yarım kg biber (acı tatlı isteğe bağlı) Kaya tuzu Su 1 yemek kaşığı şeker 1 avuç bulgur( ben organik kullandım hazır değil) 10 diş sarımsak Yarım demet maydanoz (özellikle...
Cevaplar
0
Görüntüleme
9
  • Soru
Acı Severler Kış Gelmeden Bu Turşuyu Yapsınlar Kıtır Kıtır Jelapeno Turşusu Tanımı İçin Materyaller 1 kg jalapeno biber 2 baş sarımsak Üzüm sirkesi (Her 1 kavanoza 1 çay bardağı ) Şeker (Her 1 kavanoza 1 çay kaşığı Tuz (Her 1 kavanoza 1 yemek kaşığı tepeleme) kaya tuzu Limon tuzu (Her 1 kavanoza...
Cevaplar
0
Görüntüleme
8
  • Soru
Rengarenk Karışık Turşu Tarifi İçin Malzemeler 5 lt ilk kavanoz için; 3 kg kornişon (Biber havuç yeşil domates lahana vs) 2 su bardağı sirke 1 su bardağı kaya tuzu 1 kaşık şeker 1 tatlı kaşığı limon tuzu 1 tatlı kaşığı nohut 1 tane aspirin 2,5 lt su 15-20 diş kadar sarımsak Kereviz yaprağı ve...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
Üst Alt