Enfes Mercimek Köftesi

Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Tepkime
15
Coin
175,519
Enfes Mercimek Köftesi Tarifi İçin Malzemeler
1 su bardağı kırmızı mercimek
1,5 su bardağı ince bulgur
3 su bardağı su (gerekirse yoğurma esnasında biraz daha eklenebilir kontrollü şekilde)
1 baş kuru soğan
1 demet maydanoz (göz kararı ekledim)
1 demet yeşil soğan (göz kararı ekledim)
Pul biber
Tuz
Kara biber
Azıcık kimyon

Enfes Mercimek Köftesi Tarifi Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
Uygun bir tencereye kırmızı mercimeği koyup üzerine 3 su bardağı su ilave edelim.
Mercimek iyice yumuşayıp suyunu çekene kadar pişirelim. Ve ince bulguru ekleyelim.
Kapağını kapatıp yarım saat dinlenmeye bırakalım. Bu esnada kuru soğanı yemeklik kesip yağda hafif pembeleşinceye kadar kavuralım kavurduktan sonra salçayı ekleyip bir iki dakika daha kavuralım.
Maydanoz ve yeşil soğanı ince ince doğrayalım. Yarım saat dinlenen mercimek ve bulguru yoğurmak için uygun bir kaba alalım biraz yoğurup salçalı soğanı ekleyip yoğurmaya devam edelim.
Baharatları da ekleyip yoğurmaya devam edelim daha sonra maydanoz ve yeşil soğanı da ekleyip yoğuralım, dileğiniz şekli vererek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
Enfes Mercimek Köftesi Tarifi Fotoğraflı Yapılışı

Similar threads

• Soru
Mercimek Köftesi Tanımı İçin Materyaller 1 su bardağı kırmızı mercimek 1,5 su bardağı ince bulgur 3 su bardağı su (Artırılabilir) 1 yemek kaşığı domates salçası 1 yemek kaşığı biber salçası 1 adet kuru soğan 1 demet maydanoz 1 demet yeşil soğan (Ben kullanmadım) Sıvıyağ Tuz Karabiber Pul biber...
Cevaplar
0
Görüntüleme
5
  • Soru
Tam Ölçülü Nefis Mercimek Köftesi Tarifi İçin Malzemeler 1 su bardağı kırmızı mercimek 3-3,5 su bardağı su 1 bardak ince köftelik bulgur 1 orta boy kuru soğan 1 çay bardağı sıvı yağ 2 yemek kaşığı domates salçası Maydanoz Yeşil soğan Tuz Kimyon Kırmızı biber Pul biber Karabiber Karışık tavuk...
Cevaplar
0
Görüntüleme
21
  • Soru
Tam Kıvamında Mercimek Köftesi Tarifi İçin Malzemeler 200 ml bardak ölçüsü 1 su bardağı kırmızı mercimek 3 su bardağı su 1,5 su bardağından 1 parmak eksik ince köftelik bulgur 1 orta boy soğan 2-3 diş sarımsak 2 çorba kaşığı domates salçası 1 çorba kaşığı biber salçası 3/4 (bir yarım+bir...
Cevaplar
0
Görüntüleme
12
  • Soru
Mercimek Köftesi Tarifi İçin Malzemeler 2 su bardağı kırmızı mercimek 1,5 su bardağı ince bulgur 5 su bardağı su 5 dal yeşil soğan Yarım demet maydanoz Tuz Kimyon Karabiber Pul biber 1 adet limon suyu Yarım çay bardağı sıvı yağ 1 yemek kaşığı domates salçası 1 yemek kaşığı biber salçası...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
  • Soru
Lokmalık Mercimek Köftesi (Tam Ölçülü) Tarifi İçin Malzemeler 1 su bardağı kırmızı mercimek 1.5 su bardağı ince bulgur 3 su bardağı su 2 adet kuru soğan 2.5 yemek kaşığı salça Yarım çay bardağı sıvı yağ Yarım demet maydanoz 1 demet yeşil soğan Damak zevkinize göre tuz, karabiber, pulbiber...
Cevaplar
0
Görüntüleme
13
Üst Alt