Ev Yapımı Yoğurt (Taş Gibi)

Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Tepkime
15
Coin
175,519
Konut İmali Yoğurt (Taş Gibi) Tanımı İçin Materyaller
2 kg tam yağlı inek sütü
3 yemek kaşığı yoğurt
Mayalamak için kavanoz yada kapaklı, cam, derin form

Mesken Üretimi Yoğurt (Taş Gibi) Tanımı Yapılışı

Birinci olarak sütümüzü süzerek tenceremize alıyoruz.
Çok süratli olmayan ateşte uygunca kaynatıyoruz.
Kaynama evresinde devamlı göz önünde tutalım ki taşmayı engelleyelim. Ortada kepçeyle havalandırarak karıştıralım sütümüzü.
Düzgünce kaynattığımız sütümüzü kenara alıp tam sıcaklığının çıkmasını bekliyoruz.
Mayalanmaya hazır hale geldiğini ise serçe parmağımızı sütümüze batırarak anlıyoruz. Şayet süt içerisindeki parmağımız 15 e kadar saydığımızda dayanıyorsa yoğurdumuz mayalanmaya hazır demektir
3 kaşık yoğurdumuza sütümüzden bir kaç kaşık ekleyerek karıştırıyoruz.
Daha sonra tenceremizin ortasından yavaş yavaş kaşıkla döküyoruz.
İleri geri hareketlerle sütümüze mayayı yeterlice karıştırıyoruz.
Mayalandıracağımız kavanozlarımıza boşaltıp ağızlarını uygunca kapatıyoruz.
Büyük bir örtüyü 2 ye katlayıp üzerlerine kavanozlarımızı koyuyoruz.
Yeterlice sarıp sarmalayıp ılık bir ortamda yaklaşık 5-6 saat mayalamaya bırakıyoruz.
Mayalanma süreci bitince kapaklarını açıp buzdolabında tekrar 5 saat kadar ağızları açık bırakıyoruz.
Bu formül yoğurdumuzun tam sertleşmesini sağlar.
Mayalanan yoğurdumuzu afiyetle tüketiyoruz. ‍
Not: ben mayalanan yoğurdumdan her seferinde 3, 4 kaşık ayırıp bir öbür yoğurt imalinde maya olarak kullanmak için buzdolabında kapaklı bir formda saklıyorum

Similar threads

• Soru
Kalıp Gibi Yoğurt Tarifi İçin Malzemeler 3 litre süt 3 yemek kaşığı yoğurt Tuz Şeker Kalıp Gibi Yoğurt Tarifi Nasıl Yapılır? Not EkleTarifi Yazdır Öncelikle sütümüzü tencereye alıp kaynatalım. Sütümüz kaynamaya başlayınca 20 dakika kaynatmaya devam edelim. Kaynayan sütümüzü yoğurt yapacağımız...
Cevaplar
0
Görüntüleme
6
  • Soru
İlk Bebek Yoğurdumuz Tarifi İçin Malzemeler 1 litre pastorize süt 1 activia prebiyotik yoğurt İlk Bebek Yoğurdumuz Tarifi Nasıl Yapılır? Not EkleTarifi Yazdır Ben markette satılan pastorize günlük sütleri tercih ettim. Güvendiğiniz bir satıcı varsa çiğ sütü kaynatarakta yapabilirsiniz...
Cevaplar
0
Görüntüleme
11
  • Soru
Taş Üzere Tutan Kaymaklı Yoğurt Tanımı İçin Gereçler 5- kilo süt 5 kaşık yoğurt mayalamak için Taş Üzere Tutan Kaymaklı Yoğurt Tanımı Nasıl Yapılır? Not EkleTanımı Yazdır Öncelikle sütümüzü güzelce kaynatıyoruz orta ara kepçe yardımıyla buharlaştırıyoruz. Köpürünce altını kısıyoruz ön sıcaklığı...
Cevaplar
0
Görüntüleme
8
  • Soru
Taş Üzere Sert Ve Lezzetli Yoğurt Tanımı İçin Materyaller 2 litre tam yağlı süt 2 yemek kaşığı süzme yoğurt Taş Üzere Sert Ve Lezzetli Yoğurt Tanımı Yapılışı Sütümüzü derin bir tencereye alalım ve kaynayıncaya kadar karıştırıyoruz, durmadan karıştırıyoruz ki süt kesilmesin. Süt kaynayınca...
Cevaplar
0
Görüntüleme
15
  • Soru
Taş Üzere Yoğurt Tanımı İçin Gereçler 3 kg süt 3 yemek kaşığı yoğurt (Çok dolu olmayacak) Taş Üzere Yoğurt Tanımı Yapılışı Sütü kaynatmak için ocağa alıyoruz (Benim sütüm köyden geliyor) kaynamaya başlarken kepçeyle alttan üste gerçek havalandırıyoruz sütü. Kaynamaya başlayınca altını hafif...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
Üst Alt