Evde Labne Yapımı

Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Tepkime
15
Coin
175,519
Evde Labne Yapımı Tarifi İçin Malzemeler
1 litre süt
1 kibrit kutusu büyüklüğünde süzme peynir
Tercihen tuz (Ben koymadım)

Evde Labne Yapımı Tarifi Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
1 litre sütü yoğurt mayalar gibi ısıtıp, daha sonra parmağımız içinde 6 saniye kalacak şekilde bekliyoruz. Yoğurtta 8 saniye ancak peynir tadını tam alabilmek için 6. Saniyede parmak yanmaya başlamalı.
Süzme peyniri çatalla ezin. Üzerine 1-2 çorba kaşığı sütten ekleyip pürüzsüz kıvama gelince sütün içine ekleyin.
Kısa bir karıştırmadan sonra üzerini kapatıp sıkıca sarın. 12 saat sıcak kalacak şekilde bekletin.
12 saat sonunda temiz bir tülbenti süzgeç üzerine koyup mayalanan peyniri üzerine dökün. Çırpma teli ile 2-3 kez karıştırın pürüzsüz kalsın.
Daha sonra bezi biraz sıkıp suyunu çıkartın.
Dolaba koyup 3-4saatte bir tekrar sıkıp 14 saat sonunda tamamen alın. Bir tabağa alın. Çıkan peynir altı suyunu çorba ve poğaçalarda kullanabilirsiniz. 300 gram civarında elde ediliyor.
Evde Labne Yapımı Tarifi Fotoğraflı Yapılışı

Similar threads

• Soru
Labne Ve Peynir Altı Suyu Tarifi İçin Malzemeler 1 litre süt (Çiğ ya da günlük ikisi de olur) 1 küp süzme peynir Labne Ve Peynir Altı Suyu Tarifi Nasıl Yapılır? Not EkleTarifi Yazdır Kullanacağınız süt eğer çiğ sütse iyice kaynatmanız gerekli ancak günlük sütse ısıtmanız yeterli olacaktır. Sütü...
Cevaplar
0
Görüntüleme
12
  • Soru
Labne Peyniri (Ev Yapımı) Tanımı İçin Materyaller 1 litre çiğ inek sütü 3 yemek kaşığı süzme peyniri (Normal konut peyniri de olabilir süzme peyniri pürüssüz olduğundan labne peyniri daha beğenilen ve daha lezzetli bir labne peyniri elde edersiniz ) Tuz Labne Peyniri (Ev Yapımı) Tanımı Yapılışı...
Cevaplar
0
Görüntüleme
12
  • Soru
Bebekler İçin Mesken Üretimi Labne Peyniri Tanımı İçin Materyaller Yarım litre doğal süt (Her hafta sütçüden alınan köy sütü olmalı) Yarım kibrit kutusu beyaz peynir (Maya olarak kullanacağız maalesef hazır ) Bebekler İçin Konut İmali Labne Peyniri Tanımı Yapılışı Not EkleTanımı Yazdır Yoğurdu...
Cevaplar
0
Görüntüleme
7
  • Soru
Labne Peyniri Tarifi İçin Malzemeler 1 litre çiğ ya da günlük süt 1 dilim tuzsuz peynir (Ben içimin süzme peynirini kullandım 1 saat kadar sıcak suda beklettim tuzu iyice gitsin diye, eğer bulabilirseniz tuzsuz peynir daha iyi olur ) Labne Peyniri Tarifi Nasıl Yapılır? Not EkleTarifi Yazdır...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
  • Soru
Labne Peynir +6 Tarifi İçin Malzemeler 1 litre süt 1 küp tuzsuz beyaz peynir (Marketlerde kutu içerisinde süzme peynir satılmaktadır. İçerisinde küp küp peynir bulunmaktadır. İçerisinden 1 küp yeterli gelmektedir) Labne Peynir +6 Tarifi Nasıl Yapılır? Not EkleTarifi Yazdır Labne yapmanın altı...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
Üst Alt