Son konular

İftar Duası Nasıl Yapılır? İftar Duası Arapcası ve Anlamı

Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Tepkime
15
Coin
175,519
11 Ayın Sultanı Ramazan Sofralarının Bereketi: İftar Duası Yılın en bereketli donemidir ramazan ayı İslam dini icin en kutsal aydır Gecen 30 mubarek gun, her yıl buyuk bir heyecan ile beklenir Gelmeden de kendini hissettirir Akşam ezanını bekleyenler, pide kuyrukları, saatler oncesinden yapılan tatlı hazırlıkları ve bol sabırlı gunlerle gecer Oruc tutup sıhhat bulunan bu gunlerin en ozel ve heyecanlı anıdır iftar vakitleri Kalabalık iftar sofraları oncesinde, semaya acılan eller yemeklerin lezzetiyle daha da anlamlı hale gelir
Bir ramazan donemi daha heyecanla yaklaşıyor İftariyelikler, sahurluklar ve bircok şehirde sadece ramazan ayında yapılan pideler icin, ufak tefek heyecanlar başlamıştır İşte bu telaşlı ve bereketli ramazan sofralarında olmazsa olmaz bir şey vardır: İftar duaları…
İftar ramazan ayı icinde, oruc yasağının son bulduğu ve guneşin battığı zaman dilimidir İslam dini gereği tutulan oruclar iftar vaktinde acılır İftar vakitleri, ramazan yemeklerinin insanları buluşturduğu kıymetli dakikalardır İftar sofralarını bereketlendiren, ağızları tatlandıran iftar sofrası duası ile ilgili hazırladığımız bu yazı ile, bu ramazan da iciniz huzurla dolsun Tutulan oruclar ve edilen dualar kabul olsun
İftarda Nasıl Dua Edilir? Kalabalık iftar sofralarında genellikle en buyuklerimizin dudaklarından dokulen sozcuklerle yemeklerin bir anlamı olur Atadan beri devam eden iftar oncesi ve sonrası şukur duaları, manevi bir rahatlık verdiği gibi, ramazan gunlerini daha da değerli kılar Oruc acılırken dua etmek sunnettir Dileyen herkes icinden geldiği gibi duasını, minnetini ve şukur duygusunu dile getirebilir Ramazan sofrasında edilen dualar iftar duası olarak adlandırılır Dua ederken muhim olan bir şey vardır: Kalpten dua etmek…
Oruc acılırken dua etmenin yeri İslam dininde oldukca onemlidir İftar duasının yeri ise cok kıymetlidir Hz Muhammed (sav) iftar duasının asla geri cevrilmeyeceğini belirtmiştir “Uc kimsenin duası reddolunmaz iftar sırasında oruclunun duası, adil hukumdarın duası, mazlumun duası Allahu Teala bu duaları semaya yukseltir, gokyuzunun kapılarını acar ve izzet ve cemalime yemin olsun ki, bir sure sonra da olsa, sana yardım edeceğim Bu hadis iftar duasının ne denli değerli olduğunu ifade etmektedir
İftar duası okunuşu, besmele ile başlayıp şukur ile biter Turkce mealinden de dile getirilen duaları, dileyen Arapca olarak da soyleyebilir Geleneklerimizde ise; bir buyuğun dilinden dokulen iftar duasına eşlik etmek, hem manevi duyguları pekiştirir hem de kalabalık sofraların bereketini artırır
Ramazan gunlerinde sosyal medya ve televizyonda yer alan ramazan programlarında, iftar duası Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gorevlendirilen din gorevlileri aracılığı ile okunmaktadır Televizyon ve diğer medya araclarında okunması, iftar sofralarına eşlik ettiği gibi iftar duasının onemini bir kere daha vurgulamaktadır
İftar Duası Arapcası Ezan okundu okunacak, tum aile iftar masasında toplanmıştır Pidenin sıcak ve mis kokusu masada kendini belli etmektedir Su bardaklarına sular dolduruldu Şimdi sıra yemekler icin şukretmede Yemekten once okunacak iftar duası Arapca sozleri şu şekildedir:
“Allahumme ya vası’almağfireti iğfirli, Allahumme leke sumtu ve bike amentu ve aleyke tevekkeltu ve ala rızkıke eftartu, ve li savm’ilğadi min şehri Ramadane neveytu fağfirli ma kaddemtu ve ma ahhertu, Elhamdu lillah’illezi e’aneni fe sumtu ve razakani fe eftartu Amin
İftar Duası ve Anlamı Arapcası verilen iftar duası Turkce meali ile de okunabilir Turkce anlamı ise şu şekildedir:
“Ey mağfireti geniş olan Allah’ım! Beni bağışla Allah’ım! Senin rızan icin oruc tuttum Sana inandım Sana dayandım Verdiğin nimetle oruc actım Ramazanın yarınki gun orucuna niyet ettim Onceden işlediğim, ilerde işleyeceğim gunahlarımı affet Yardımı sayesinde oruc tuttuğum, rızkıyla iftar ettiğim Allah’a hamdolsun
Gorulduğu uzere şukur, minnet ve af dileme duygularını iceren iftar duası, oruclar acılmadan okunduğu gibi yemek sonrasında da okunabilir Nihat Hatipoğlu’nun Ramazan gunlerinde sıkca dile getirdiği iftar duası uzun dualar arasında yer alır O dua ise şoyledir:
“Allah’ım! Bu gunde oruc tutup ibadete durmam icin bana yardımcı ol; bu gunun surcme ve gunahlarından beni uzaklaştır; bu gunde surekli olarak seni zikretmeyi bana nasip eyle; tevfikinle ey yolunu şaşanları hidayet eden!
“Allah’ım! Bu gunde bana huşu ehlinin itaatini nasip eyle; mutevazı insanlar gibi donuş yapıp tovbe etmemle goğsumu genişlet; emanınla, ey korkanların emanı ve guveni! Tanrı’m! Bu gunde beni hoşnutluğuna goturecek bir kılavuz kıl bana; bugun Şeytan’ı bana ulaştıracak hicbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri aden kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren Rabbim!
Peygamberimizin İftar Duası Peygamberimiz omru boyunca iftar duasının kıymetini, Musluman halka anlatırdı Oruc tutmaya da verdiği onemi hadislerden anlamaktayız Orucunu acarken hurma ile actığı da dini kaynaklarda yer almaktadır
Bazı din araştırmalarında ise, ateş değmeyen yiyecekler ile oruc actığı bilinmektedir Hurmanın bereketli bir yiyecek olduğunu da hadislerle aktarmıştır Oyle ki hurmanın değerini şu hadisten anlayabiliriz: “Sizden biriniz orucunu acacağı zaman hurma ile acsın Cunku hurmada bereket vardır Eğer hurma bulamazsa, su ile acsın Zira su temizleyicidir
Peygamberimiz iftar vaktinde orucunu şu dua ile acardı: “Allahumme leke sumtu ve ala rızkıke eftartu Bu iftar duası ve anlamı ise orucun Allah icin tutulduğunu ifade eder “Ey Allah’ım, senin rızan icin oruc tuttum ve senin rızkınla orucumu acıyorum manasına gelmektedir
İftar Duası Kısa Şekli Oruc sadece ac kalma davranışı değildir Aynı zamanda sabrı ve bekleyişi temsil eden manevi bir gorevdir Nefis kontrolu sağlarken, kırıcı, incitici dile ve kotu niyete de engel olmaktır Oruc tutan kişi hareketlerine ve ağzından cıkan sozlere dikkat eder Oruc tutulan sure gectiğinde ise Allah icin tutulan orucu acmak icin iftar sofrasında yer alır
Buyuk bir sabrın sonunda orucu daha anlamlı acmak icin dualar okunur En kısa ve akılda kalan iftar duası okumak istediğinizde şu değerli cumleler akıllarınıza gelecektir:
“Allah’ım senin icin oruc tuttum Sana inandım, sana guvendim Senin verdiğin rızık ile orucumu actım Hamd olsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete Ey! Bağışlaması bol Rabbim Beni, ailemi ve inananları koru Milletimize birlik ve beraberlik ver Amin
Oruc acıldıktan ve birkac lokma yemek yenildikten sonra ise kısa bir dua daha okunur Bu dua Peygamberimiz tarafından da iftardan sonra okunurdu:
“Zehebezzama’ vebtelletil urUk ve sebetelecr inşaallahu teala denilerek yemek yenilmeye devam edilir Bu kısa duanın meali ise şoyledir:
“Aclık, susuzluk bitti İnşallah sevabına da kavuştuk
Bir diğer kısa dua da iftardan sonra okunur Yemekler afiyetle yenilir ve sofra toplanmadan tum aile, yemeklerin başında iken şu sozler dilden dokulur:
“Allahumme sellimni li Ramadane ve sellim Ramadaneli ve sellimhu minni mutekabbelen İftar sonrası okunan bu duanın anlamı ise:
Allah’ım! Beni ramazan icin, ramazanı da benim icin selametli kıl Onu, kabul edilmiş olarak benden razı eyle demektir