Son konular

Ispanaklı Börek

Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Tepkime
15
Coin
175,519
Ispanaklı Börek Tanımı İçin Materyaller
1,5 kg yufka
1 su bardağı süt
1 su bardağı su
1 tatlı kaşığı tuz
İç Gereçleri İçin
1 kg ıspanak
1 tatlı kaşığı domates salçası
2 adet kuru soğan
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay k karabiber
1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
1 çay bardağı
Üzeri İçin
1 yumurta sarısı
Çörekotu
Susam

Ispanaklı Börek Tanımı Yapılışı
Not EkleTanımı Yazdır
Öncelikle ıspanaklarımızı ayıklayıp temizliyoruz. Ocakta kaynattığımız suda ıspanakları haşlayıp süzgeçe alıyoruz. Soğuduktan sonra sıkıp küçük doğruyoruz.
Sıvıyağ koyduğumuz tavada küp küp doğradığımız kuru soğanlarımızı kavuruyoruz. İçine 1 tatlı kaşığı domates salçası kırmızı pul biber karabiber ve tuzumuzu ek edip kavuruyoruz.
En son haşlamış olduğumuz ıspanağımızı ek edip karıştırıyoruz. Yağladığımız fırın tepsisine bir tane yufkamızı yerleştirip ortasına su süt ve sıvı yağdan oluşan karışımdan sürüyoruz.
Üç yufkayı bu halde ortasını yağlayıp üst üste tepsiye diziyoruz. Üçüncü yufkanın üstüne hazırladığımız için bir kısmını koyuyoruz.
Kalan yufkalarında ortalarına hazırladığımız yağlı sostan sürüp altıncı yufkanın üstüne tekrar iç harçtan ek ediyoruz.
En son üste sonuncu yufkayı koyup üstüne yumurta sarısı sürüp çörek otu susam karışımı serpip evvelden ısıttığımız fırında kızartıyoruz. Sıcak servis ediyoruz. Afiyetler olsun

Similar threads

• Soru
Ispanaklı Kıymalı Gül Böreği Tarifi İçin Malzemeler 5-6 adet yufka İçi için ; 250 -300 gram kıyma 1 tane soğan 1 kg ıspanak Tuz Yaprak biber Karabiber 1 er tatlı kaşığı domates ve biber salçası Sosu; 1 çay bardağı süt( süt yoksa yoğurt da olur) 1 çay bardağı sıvı yağ Ispanaklı Kıymalı Gül...
Cevaplar
0
Görüntüleme
11
  • Soru
Hazır Yufkadan Patatesli Börek Tarifi İçin Malzemeler 3-4 adet yufka (Tepsinizin büyüklüğüne göre sayıyı arttırabilirsiniz ) 1 adet büyük soğan 3 -4 patates ( benim patateslerimin boyutu büyük olduğundan 3 tane kullandım ) 1 yemek kaşığı domates salçası 1 tatlı kaşığı biber salçası Yarım çay...
Cevaplar
0
Görüntüleme
8
  • Soru
Pratik Ispanaklı Börek Tanımı İçin Materyaller Yarım kilo ıspanak 1 tane soğan 1 tatlı kaşığı biber salçası 1 tatlı kaşığı domates salçası Sıvı yağ Dileğe nazaran peynir 4 tane taze yufa Üzerine sos; 4 yemek kaşığı yoğurt 4 yemek kaşığı sıvı yağ İsterseniz yumurta sarısı 1 çay kaşığı pekmez...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
  • Soru
Ispanaklı Börek Patatesli Börek Tarifi İçin Malzemeler 5-6 adet yufka 1 kg ıspanak 2 orta boy haşlanmış patates 2 adet soğan 1 çay kaşığı karabiber 1 çay kaşığı toz biber 1 çay kaşığı kimyon 1 çay kaşığı dolu tuz Sosu için; 1 çay bardağı süt 1 çay bardağı sıvı yağ 1 adet yumurta 1 çay kaşığı...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
  • Soru
Tavada Ispanaklı Börek Tanımı İçin Malzemeler Yarım kilo ıspanak 2 adet yufka 4 kısım taze soğan(pırasa yada soğan) İstediğiniz kadar peynir( ben mozarella kullandım) 1 tatlı kaşığı zeytinyağ Tuz Karabiber Sosu için; 2 adet yumurta Yarım su bardağı süt 2 yemek kaşığı zeytinyağ Tavada Ispanaklı...
Cevaplar
0
Görüntüleme
9
Üst Alt