Son konular

Kahramanmaraş Zeytinyağlı Kuru Dolması

Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Tepkime
15
Coin
175,519
Kahramanmaraş Zeytinyağlı Kuru Dolması Tanımı İçin Gereçler
5 patlıcan kurusu
10biber kurusu (Ben biberi iki çeşit kullandım 5tatlı 5aci biber olmak üzere)
5 kabak kurusu
İç Gereci İçin
2 büyük uzunluk soğan
1 çay bardağı zeytinyağı
2 çorba kasesi pirinç
2 yemek kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kimyon
1 tatlı kaşığı tuz
Kırmızı pul biber
2 yemek kaşığı nane
2 tatlı kaşığı kahramanmaraş sumak ekşisi

Kahramanmaraş Zeytinyağlı Kuru Dolması Tanımı Yapılışı

Öncelikle kurularımızı tencereye atıp haşlıyoruz.
Bir yandanda soğanları yemeklik doğrayıp zeytin yağında yumuşayana kadar pişiriyoruz.
Salçasını ve tüm ekşi ve nane hariç tüm baharatları ek ediyoruz pirinçleri yıkayıp onuda ek ediyoruz.
Üzerine bir çay bardağı sıcak su koyup altını kısıp pilav üzere pişiriyoruz.
Suyunu çekip azıcık sıcaklığı gittikten sonra ekşi ve nanesini ek ediyoruz.
Haşladığımız kuruları doldurup tencereye diziyoruz.
Dolma suyuna tuz ve sumak eksi ilave ediyoruz ve kaynadıktan sonra ocağın altını kısıp dolmaların içi pişene kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun Şifa olsun

Similar threads

• Soru
Zeytinyağlı Kuru Biber Dolması Tanımı İçin Gereçler 45 adet ortalama kuru biber İç harcı için; 2 su bardağı pirinç 1 adet kuru soğan biraz büyük olsun Kuru nane Pul biber Karabiber Sumak Tuz 1 yemek kaşığı salça 1 çay bardağı kadar sıvı yağ (genelde göz kararı yapıyorum bunu) Dereotu Su...
Cevaplar
0
Görüntüleme
21
  • Soru
Zeytinyağlı Biber Dolması (Favori Tarifim Çok Seveceksiniz) İçin Malzemeler 12-13 tane dolmalık biber İç harcı için: 1 çay bardağı kadar zeytinyağı 2 adet soğan 1 yemek kaşığı salça (biber kullandım) 1 büyük domates rendesi 2 buçuk su bardağı pirinç 1 yemek kaşığı reyhan kurusu (ufalanmış) 1...
Cevaplar
0
Görüntüleme
7
  • Soru
Karışık Ekşili Kuru Dolma (Adana Usulü) Tanımı İçin Gereçler 8 adet kuru patlıcan 8 adet kuru biber 8 adet kuru kabak 1 su bardağı pirinç 1 adet büyük uzunluk soğan Diş rendelenmiş sarımsak 2 yemek kaşığı nar ekşisi 4 yemek kaşığı zeytinyağı Yarım yemek kaşığı biber salçası Yarım yemek kaşığı...
Cevaplar
0
Görüntüleme
22
  • Soru
Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolması Tanımı İçin Malzemeler 25 adet kuru patlıcan 1 tencere su İç harcı için; 1 çay bardağı ayçiçek yağı 1 büyük kuru soğan 2 diş sarımsak 1 yemek kaşığı biber salçası 1 yemek kaşığı domates salçası 3 yemek kaşığı domates sosu (Yoksa konulmayabilir) 2 su bardağı...
Cevaplar
0
Görüntüleme
16
  • Soru
Zeytinyağlı Kurutulmuş Kapya Biber Dolması Tanımı İçin Materyaller 1.5 kase pirinç 1 paket kuş üzümü 3 orta uzunluk soğan 1 su bardağı zeytinyağı 1 çay bardağı su 1 yemek kaşığı şeker 1 tatlı kaşığı tuz Yarım çay kaşığı karabiber 1 limon suyu 1 tatlı kaşığı nane 2 bağ kurutulmuş kapya biber...
Cevaplar
0
Görüntüleme
4
Üst Alt