Mercimek Köftesi

Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Tepkime
15
Coin
175,519
Mercimek Köftesi Tarifi İçin Malzemeler
2 su bardağı kırmızı mercimek
1,5 su bardağı ince bulgur
5 su bardağı soğuk su
Salçalı sosu için;
2 orta boy soğan
1 yemek kaşığı biber salçası
Biraz sıvı yağ
5 adet taze soğan
1 tutam maydanoz
Kimyon, pul biber, tuz (damak zevkinize göre ayarlayın )
Yarım su bardağı su

Mercimek Köftesi Tarifi Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
Derin bir tencereye kırmızı mercimeği alalım.
Üstüne suyu ekleyip orta ateşte içerisinde az su kalana kadar kaynatalım.
Üzerine ince bulguru ekleyip altını kapatalım .
Ardından bir tavaya 2 orta boy soğan doğrayalım .Ardından hafif yağda kavuralım .
Kavrulan soğanlara salçayı ekleyip karıştıralım.
Yarım bardak suyu ekleyip 2 dk kaynatıp kapatalım.
Maydanoz ve taze soğanları ince ince doğrayalım .
Mercimeği geniş bir kaba alıp üzerine salçalı sosu ekleyip karıştıralım.
Baharatları ve doğradığımız yeşillikleri ekleyip iyice yoğurup elimizle şekil verip servis tabağına dizelim.
Afiyet olsun.

Dikkat edin;

Benim salçam ev salçası ve çok koyu olduğu için bir yemek kaşığı kullandım eğer sizin salçanız açık renkse 2 yemek kaşığı kulana bilirsiniz ,eğer 2 yemek kaşığı kullanırsanız suyu yarım bardak değil bir bardak ekleyin.

Ben bir adet et bulyon kullandım mercimeği kaynatırken daha güzel oldu ama isteğe bağlı dilerseniz ekleyebilirsiniz.

Mercimek Köftesi Tarifi Fotoğraflı Yapılışı

Similar threads

• Soru
Tam Kıvamında Mercimek Köftesi Tarifi İçin Malzemeler 200 ml bardak ölçüsü 1 su bardağı kırmızı mercimek 3 su bardağı su 1,5 su bardağından 1 parmak eksik ince köftelik bulgur 1 orta boy soğan 2-3 diş sarımsak 2 çorba kaşığı domates salçası 1 çorba kaşığı biber salçası 3/4 (bir yarım+bir...
Cevaplar
0
Görüntüleme
12
  • Soru
Mercimek Köftesi Tarifi İçin Malzemeler 2 su bardağı kırmızı mercimek 5 su bardağı su Yarım demet maydanoz 1,5 su bardağı ince bulgur Tuz Kimyon Karabiber Pul biber 1 adet limon suyu Sosu için; Yarım çay bardağı zeytinyağı 2 adet orta boy kuru soğan 1 yemek kaşığı biber salçası 1 yemek kaşığı...
Cevaplar
0
Görüntüleme
9
  • Soru
Mercimek Köftesi (Garantili Tarifim) İçin Gereçler 1 su bardağı mercimek 2.5 su bardağı sıcak su 1.5 su bardağı ince bulgur 1 tane büyük uzunluk soğan 1 demet maydanoz 1 yemek kaşığı domates salçası 1 yemek kaşığı biber salçası 1 çay bardağı zeytinyağı 1 yemek kaşığı nar ekşisi 1 limonun suyu...
Cevaplar
0
Görüntüleme
12
  • Soru
Mercimek Köftesi Tarifi İçin Malzemeler 2 su bardağı mercimek 1 su bardağı ince bulgur 3 buçuk su bardağı su Tuz Limon Yoğurma esnası için; 1 orta boy kuru soğan 1 yemek kaşığı biber salçası Yarım yemek kaşığı domates salçası 1 çay bardağı sıvı yağ Karabiber, pulbiber Mercimek Köftesi Tarifi...
Cevaplar
0
Görüntüleme
9
  • Soru
Mercimek Köftesi (Tam Kıvamında) Tarifi İçin Malzemeler 2 su bardağı kırmızı mercimek 1 su bardağı köftelik bulgur 4 su bardağı sıcak su Tuz, kuru nane, pul biber, karabiber 1 adet büyük boy kuru soğan Yarım su bardağı zeytinyağ 2.5 yemek kaşığı domates salçası 4-5 kök yeşil soğan 1 tutam...
Cevaplar
0
Görüntüleme
18
Üst Alt