Patatesli Çıtır Börek

Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Tepkime
15
Coin
175,519
Patatesli Çıtır Börek Tarifi İçin Malzemeler
5 tane yufka
Yarım su bardağı süt
1 şişe maden suyu
Yarım su bardağı sıvı yağ
3 yemek kaşığı nişasta
Yarım çay kaşığı karbonat
Tuz
İç harcı için
5 tane büyük haşlanmış patates
1 tane kuru soğan
Kırmızı toz biber
Karabiber
1 kase böreklik peynir (İsteğe bağlı)
Maydanoz
Üzeri için
2 yumurta sarısı (Beyazını sosuna ekleyebilirsiniz)
Susam

Patatesli Çıtır Börek Tarifi Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
Öncelikle patatesi haşlayıp rendeledim.
Üzerine zeytinyağında kavrulmuş soğan,maydanoz,karabiber,kırmızı toz biber, peynir ekleyip karıştırdım.
Sosu için.Genişçe bir kasede bütün malzemeleri nişasta açılana kadar çırptım. (sostan bir kahve fincanı üzeri için ayırdım).
Yufkaların kenarlarından tepsi büyüklüğünde kestim.
Yufkayı ortadan ikiye bölüp her tarafını fırça yardımıyla sosladım.
Yufkalarım büyüktü ikiye böldüm, küçük yufkada bölmemenizi öneririm)
İç malzemesini ekleyip,(kenarlarından çıkardığım yufka parçalarını küçük küçük bölüp her yufkanın içine ekledim)çok sıkmadan rulo şeklinde sarıp fırın tepsisine dizdim.
Bütün yufkaları bu şekilde hazırlayıp,keskin bir bıçak yardımıyla eşit aralıklarla böreğin yarısına kadar kestim. (tam kesmeyin sosu içinde kalsın)
Ayırdığım sosu yumurta sarısı ile çırpıp üzerine bolca sürdüm.
Susam serpiştirip 200 dereceli önceden ısıtılmış fırında pişirdim. Denemek isteyenlere şimdiden afiyet olsun ❤
Patatesli Çıtır Börek Tarifi Fotoğraflı Yapılışı

Similar threads

• Soru
Çıtır Çıtır Patatesli Börek Tarifi İçin Malzemeler 1 kilo yufka İç harcı için; 4-5 adet patates 1 adet soğan Yarım çay bardağı sıvı yağ 1’er çay kaşığı pulbiber, kimyon 2’şer çay kaşığı tuz, toz biber Sos için; 1 su bardağı sıvı yağ 1 su bardağı su 2 yemek kaşığı un 2 yemek kaşığı nişasta 1...
Cevaplar
0
Görüntüleme
15
  • Soru
Patatesli Çıtır Börek (El Açması Lezzetinde) Tanımı İçin Malzemeler 3 tane yufka Sosu için Yarım çay bardağı sıvı yağı 2 tepeleme yemek kaşığı tereyağı 2 yemek kaşığı un 2 yemek kaşığı sirke İç harcı için 1 tane soğan 5 tane patates 2 yemek kaşığı zeytinyağı 1 yemek kaşığı toz kırmızı biber...
Cevaplar
0
Görüntüleme
25
  • Soru
Unlu Patatesli Börek (İçi Yumuşacık Dışı Çıtır Çıtır) Tarifi İçin Malzemeler 3 adet yufka 1 adet yumurta sarısı Susam İç harcı için; 3 adet haşlanmış patates 1 adet soğan 1 yemek kaşığı salça 7-9 dal maydanoz 1 çay kaşığı pulbiber 1 çay kaşığı karabiber 1 çay kaşığı kuru nane 3-4 yemek kaşığı...
Cevaplar
0
Görüntüleme
5
  • Soru
Patatesli Soslu Çıtır Börek Tarifi İçin Malzemeler 6 adet yufka Sosu için; 1 su bardağı su 1 su bardağı sıvı yağ 1 yemek kaşığı sirke 2 yemek kaşığı un 2 yemek kaşığı nişasta İç malzemesi için; 4-5 adet patates 1 adet soğan Yarım çay bardağı zeytinyağ 1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber 1 çay...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
  • Soru
Patatesli Çıtır Börek (Un Sirke Kokusu Olmayan Enfes Çıtır Börek) Tarifi İçin Malzemeler 4 adet yufka 5-6adet patates (Haşlanmış) Maydanoz Sıvıyağ Tuz ,karabiber ,pulbiber Kırmızı toz biber Nane Sosu için 1 su bardağı sıvı yağ 1 yemek kaşığı un 1 yemek kaşığı nişasta 1 yemek kaşığı sirke Üzeri...
Cevaplar
0
Görüntüleme
4
Üst Alt