Sosyete Mantısı

Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Tepkime
15
Coin
175,519
Sosyete Mantısı Tanımı İçin Malzemeler
4 adet yufka
2 dolu yemek kaşığı salça
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı su
İçi için;
300 gr kadar kıyma
1 tane orta uzunluk soğan
Tuz, karabiber
Üzeri için;
6-7 kaşık yoğurt (Tuz ile biraz çırpılmış)
Sosu için;
2 yemek kaşığı salça
2 yemek kaşığı sıvı yağ
Yarım çay bardağına yakın su
2-3 yemek kaşığı tereyağı

Sosyete Mantısı Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
Öncelikle soğanı rendeliyoruz ve kıyma, tuz karabiber ile karıştırıyor ve kenara alıyoruz. Sosu için sıvı yağ, su ve salçayı karıştırıyoruz.
Tezgaha yufkayı seriyoruz ve sosu sürüyoruz 4 kenarından 2 parmak genişliğinde içe katlıyoruz böylece kare elde etmiş oluyoruz.
Kıymalı harçtan bir ucuna koyuyoruz, rulo formunda sarıyoruz. 2 parmak genişliğinde kesiyoruz. Kelepçeli kek kalıbına iç kısmı üste gelecek formda diziyoruz. Üstüne biraz sıvı yağ gezdiriyoruz.
Önceden ısınmış 190 derece fırında kızarana kadar pişiriyoruz.
Üzerine hiç birşey dökmesenizde hoş oluyor. Yada kek kalıbına değil fırın tepsisine de dizebilirsiniz.
Ben üzerine yoğurt ve sos(salçayı yağ ile kavurdum su ile açtım)gezdirip, biraz da tereyağ kızdırıp döktüm.
Yapacak olanlara afiyet olsun
Sosyete Mantısı Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Similar threads

• Soru
Sosyete Mantısı Tarifi İçin Malzemeler 3 tane yufka 250 gram kıyma 1 tane kuru soğan 4 yemek kaşığı sıvı yağ 1 yemek kaşığı salça Karabiber Pulbiber Tuz Maydanoz (İsteğinize göre) Yufkaların sosu için Yarım su bardağı su 1 çay bardağı süt 3 yemek kaşığı sıvı yağ Üzerinin sosu için 1 kase yoğurt...
Cevaplar
0
Görüntüleme
8
  • Soru
Sosyete Mantısı Tanımı İçin Gereçler 3 adet yufka İç harcı için; 300 gram kıyma 1 adet soğan 1 kahve fincanı sıvı yağ Karabiber Pulbiber Maydanoz Tuz Yufka sosu için; Yarım su bardağı su 4 yemek kaşığı sıvı yağ Üzeri için: Sarımsaklı yoğurt Börek üstü sos için: 2 yemek kaşığı tereyağ Pulbiber...
Cevaplar
0
Görüntüleme
4
  • Soru
Sosyete Mantısı Tanımı İçin Gereçler 3 adet yufka 3 yemek kaşığı sıvı yağ 1,5 su bardağı ılık su İç Harcı İçin 400 gram kıyma 1 büyük soğan 1 domates rende (Kışlık konserveden de olur) 1 yemek kaşığı salça 1 tatlı kaşığı biber salçası 1 çay kaşığı tuz Yarım çay kaşığı baharatlar (Karabiber...
Cevaplar
0
Görüntüleme
3
  • Soru
Sosyete Mantısı Tarifi İçin Malzemeler 5 adet yufka (1 kg) 250 gram kıyma 1 adet büyük soğan 2 adet kapya biber 2 adet yeşil sivri biber 1 çay kaşığı karabiber 1 tatlı kaşığı pulbiber 1 çay kaşığı ucu ile kimyon 1 tatlı kaşığı tuz (damak tadına göre) 1 adet domates (yoksa domates sos) 1 çay...
Cevaplar
0
Görüntüleme
5
  • Soru
Sosyete Mantısı Tanımı İçin Materyaller 3 adet yufka 500 gram kıyma 2 adet soğan 3 yemek kaşığı sıvı yağ 1 su bardağı su 1 yemek kaşığı salça 1 yemek kaşığı tereyağı Yoğurt Sarımsak Tuz, karabiber, pulbiber, nane, maydanoz Sosyete Mantısı Tanımı Yapılışı Not EkleTanımı Yazdır Birinci olarak...
Cevaplar
0
Görüntüleme
6
Üst Alt