Son konular

Su Böreği (El Açması Kıymalı)

Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Tepkime
15
Coin
175,519
Su Böreği (El Açması Kıymalı) Tarifi İçin Malzemeler
5 yumurta
3/4 (bir yarım+bir çeyrek) çay bardağı süt (ılıtılacak)
1 yemek kaşığı tuz
Alabildiğince un
Harç için
250 gram kıyma
2 orta boy soğan
150 gram tereyağı
3 yemek kaşığı ayçiçek yağı

Su Böreği (El Açması Kıymalı) Tarifi Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
İlk harç hazırlanır. Soğanlar minik doğranarak yağda kavrulur, içine kıyma atılır biraz kavrulur.
Hamur için bir kapta önce yumurtalar kırılır. Üzerine süt, tuz ve un eklenerek yoğrulur. Yaklaşık 15 dk hamur yarım saat dinlenmeye bırakılır.
Bir tencere de su kaynatılır, bir tencereye ise soğuk su konulur (haşlanan hamurların daha fazla pişmesini önleyip şoklamak için).
Dinlenen hamur bezelere ayrılır. Benden 12 beze çıktı.
Bezeler yuvarlak açılır ve her 1 yuvarlak yufka 2 ye bölünür. Kaynamış suya atılıp yaklaşıp 40 sn haşlayıp soğuk suya atılır.
Sonrasında tepsiye serilir. Ben tava da yaptım.
Tavanın altını yağlayarak ince bir bezeyi açtım haşlamadan serdim taban olarak, onun üstüne haşlanan hamurları serdim.
1.kattan sonra yağ sürüp 2. katı serdim. 2. Katın arasına kıymalı harcı döktüm ve üzerine tekrar kat serip yağladım.
Tekrar kat serdim yağladım. Ve en son yine ince hamur açıp haşlamadan üzerini kapadım.
Tavada kısık ateşte döndüre döndüre pişirip böreği ters çevirdim, diğer kısmını da pişirdim. Tadı harika oldu. Denemenizi öneririm.
Su Böreği (El Açması Kıymalı) Tarifi Fotoğraflı Yapılışı

Similar threads

• Soru
El Açması Kıymalı Talaş Böreği Tanımı İçin Malzemeler Hamuru için; 1 adet yumurta 4 su bardağı un 3 yemek kaşığı yoğurt 1 küçük çay bardağı ılık su 1 paket kabartma tozu 1 küçük çay bardağı sıvı yağ 2 yemek kaşığı sirke 1 tatlı kaşığı tuz Börekleri açmak için; 1 su bardağı un 1 su bardağı...
Cevaplar
0
Görüntüleme
25
  • Soru
Kıymalı Kol Böreği (El Açması Sanılan) Tarifi İçin Malzemeler 4 adet taze böreklik yufka 350 gram kıyma 1 adet büyük kuru soğan 1 adet kapya biber 1 yemek kaşığı tereyağ 2 yemek kaşığı sıvı yağ,tuz 1 çay kaşığı pul biber (İsteğe bağlı) ,bir fiske karabiber Sos için 1 adet soda Yarım çay bardağı...
Cevaplar
0
Görüntüleme
13
  • Soru
Yırtılmayan Yapışmayan El Açması Su Böreği Tanımı İçin Malzemeler 5 adet oda sıcaklığında yumurta Yarım çay bardağı su 1 tatlı kaşığı tuz 4 su bardağı artı 2 yemek kaşığı un Arası için; Peynir Maydanoz ( isteğe bağlı ) Hamur ortasına sürmek için; 100 gram tereyağı Yarım su bardağı sıvı yağ...
Cevaplar
0
Görüntüleme
7
  • Soru
El Açması Su Böreği Tarifi İçin Malzemeler Hamuru için; 4 adet yumurta 1 çay bardağı su 1 tatlı kaşığı tuz (isteğe göre artırılıp azaltılabilir) 4 su bardağı un İç harcı için; 5 yemek kaşığı sıvı yağ (isteğe göre artırılıp azaltılabilir) 250 gram kıyma 2 adet orta boy kuru soğan Tuz ve...
Cevaplar
0
Görüntüleme
13
  • Soru
El Açması Su Böreği Tarifi İçin Malzemeler 6 adet yumurta Yarım çay bardağı su 1 silme yemek kaşığı tuz Aldığı kadar un Ara katlara sürmek için; 180 gram tereyağı Yarım çay bardağı sıvı yağ İçi için: 400 gram antep peyniri yoksa beyaz peynir Maydanoz Haşlamak için: Büyük tencere kaynar su 1...
Cevaplar
0
Görüntüleme
14
Üst Alt