Tahinli Antalya Piyazı

Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Tepkime
15
Coin
175,519
Tahinli Antalya Piyazı Tanımı İçin Malzemeler
1 su bardağı kuru fasulye ( ya da bir kutu konserve haşlanmış fasulye)
3 adet yumurta
2 adet domates
1 adet soğan
1/2 (yarım) bağ maydanoz
1 çay bardağı (1 parmak eksik) tahin
3 yemek kaşığı sirke
3 yemek kaşığı
Zeytinyağı
2 adet limon
1 diş sarımsak
1 çay kaşığı kimyon

Tahinli Antalya Piyazı Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
Fasulyeyi hazır almadıysanız akşamdan suda bekletip haşlayarak işe başlayın.
Ben burada konserve fasulye kullandım.
Haşlanmış fasulyeden üç kaşık alarak bir kapta çatalla yeterlice ezin.
Ezdiğiniz fasulyeye tahin, limon suyu, düzgünce ezdiğiniz bir diş sarımsak, sirke, zeytinyağı ve bir çay kaşığı kimyon ekleyerek ezmeye devam edin.
Boza kıvamında bir sos elde edin. Şayet koyu olursa fasulyenin suyundan biraz ekleyerek kıvamını açabilirsiniz.
Piyazın telatürünü yani sosunu hazırladıktan sonra kalan fasulyeyi sosa ekleyerek karıştırın ve servis tabağına alın.
Üzerine piyazlık doğradığınız soğanı, küp küp domatesleri ve çok ince kıydığınız maydanozları ekleyin.
En üste haşlayıp dilimlediğiniz yumurtaları yerleştirerek üzerine bir kere daha zeytinyağı gezdirin ve servis edin. Afiyet olsun.
Tahinli Antalya Piyazı Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Similar threads

• Soru
Tahinli Antalya Piyazı Tarifi İçin Malzemeler 1 kase haşlanmış kuru fasulye 2 tane haşlanmış yumurta 1 adet domates Yarım demet maydanoz 1 adet orta boy soğan Sosu için 3 yemek kaşık tahin 4 yemek kaşık zeytinyağı 1 yemek kaşık sıvı yağ 2 yemek kaşık sirke 2 yemek kaşık su 2 diş sarımsak 1 adet...
Cevaplar
0
Görüntüleme
10
  • Soru
Tahinli Antalya Piyazı Tarifi İçin Malzemeler 1 su bardağı haşlanmış kuru fasulye (Ben şeker fasulye kulandım) 1 adet domates 1 adet beyaz kuru soğan Sosu için; 1 yemek kaşığı haşlanmış kuru fasulye Yarım çay bardağı tahin 2 yemek kaşığı zeytinyağı 1 diş sarımsak Yarım limonun...
Cevaplar
0
Görüntüleme
6
  • Soru
Antalya Piyazı Tarifi İçin Malzemeler 2,5 su bardağı haşlanmış kuru fasulye 125 gram tahin 1 orta boy kuru soğan 3 diş sarımsak 4-5 dal taze soğan (İsteğe bağlı) 1 tutam maydanoz 1 büyük domates 3-4 adet haşlanmış yumurta 50 gram zeytinyağı 50 gram üzüm sirkesi Yarım limon suyu Tuz 1 tatlı...
Cevaplar
0
Görüntüleme
8
  • Soru
Antalya (Aksu) Piyazı Tanımı İçin Malzemeler 2 su bardağı haşlanmış kuru fasulye 1 adet orta uzunluk kuru soğan 1 adet domates Maydanoz İsteğe nazaran 2 adet haşlanmış yumurta Tarator sosu için: 3 yemek kaşığı fasulye Yarım çay bardağı fasulyenin haşlanmış suyu 2 diş rendelenmiş sarımsak 1 çay...
Cevaplar
0
Görüntüleme
7
  • Soru
Antalya Piyazı Tarifi İçin Malzemeler 2 su bardağı haşlanmış fasulye 1 çay bardağı tahin 1 çay bardağı su 1 adet küp şeker Yarım limon 1 yemek kaşığı sirke 2 diş sarımsak Soğan Maydanoz Domates Antalya Piyazı Tarifi Nasıl Yapılır? Not EkleTarifi Yazdır Tahin tuz ve limonu bir kaba alıp...
Cevaplar
0
Görüntüleme
8
Üst Alt