Son konular

Un Helvası (Annem Usulü )

Konuyu Yükselt

SoruCevap

Yeni Üye
Tepkime
41
Coin
256,938
Un Helvası (Annem Yöntemi ) Tanımı İçin Malzemeler
2 su bardağı un
2 yemek kaşığı tereyağı margarin karışımı
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı dövülmüş ceviz
Şerbet için
2 su bardağı şeker
4 su bardağı su

Un Helvası (Annem Yolu ) Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
Öncelikle 2 su bardağı şeker ve dört bardak suyu ocağa alıp kaynattım.
Ocağı kısıp öbür tarafta helvayı kavurmaya başladım.
Sıvıyağ margarin ve tereyağı karışımını yayvan bir tencereye aldım.
En büyük ocakta kısık ateşte yağ güzelce eriyip kaynar vaziyete geldiğinde unu ek ettim daima karıştırarak kavurmaya başladım. Unun rengi dönüp yağını salmaya başladığı vakit 20 dk. Kadar sürdü.
Cevizi ekledim ocağı kapattım bir kaç çeşit daha karıştırdım.
Kısık ateşte kaynamakta olan şerbeti dikkat ederek azar azar una yedirdim.
Devamlı karıştırdım helvam yoğunlaşınca başka küçük ocağa alıp kısık ateşte 1-2 dk daha demlendirdim.
Ocağı kapatıp helvam dinlenirken buharlan maması için kapağının ortasına kağıt havlu açıp 10-15 dk dinlendirdim.Yıllardır yaptığımız (özellikle annemin)tarifi budur ve herkes çok beğenir kesinlikle deneyin
Un Helvası (Annem Adabı ) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Similar threads

• Soru
Tam Kıvamında Tahinli Un Helvası Tanımı İçin Malzemeler 1,5 su bardağı şeker (270 gram) 1,5 su bardağı su (300 ml) Yarım çay bardağından biraz fazla tahin 100 gram tereyağı 1 çay bardağı sıvı yağ (85 ml) 2 su bardağı un (240 gram) Tam Kıvamında Tahinli Un Helvası Tanımı Nasıl Yapılır? Not...
Cevaplar
0
Görüntüleme
14
  • Soru
Un Helvası Tarifi İçin Malzemeler 250 gram tereyağı 1 çay bardağı sıvı yağ 4.5-5 su bardağı un (Kontrollü ekleyelim) Şerbeti için 2.5 su bardağı şeker 2.5 su bardağı su 1 yemek kaşığı limon suyu Un Helvası Tarifi Nasıl Yapılır? Not EkleTarifi Yazdır Öncelikle şerbetimizi ocağa koyalım. 5 dakika...
Cevaplar
0
Görüntüleme
7
  • Soru
Tam Ölçülü Un Helvası Tarifi İçin Malzemeler Helvası için; 1 su bardağı un 125 gram margarin Şerbeti için; 175 ml sıcak su (bir su bardağından biraz eksik) 175 ml şeker Üzeri için isteğe bağlı; Fındık,ceviz,antep fıstığı (ben sade tercih ettim) Tam Ölçülü Un Helvası Tarifi Nasıl Yapılır? Not...
Cevaplar
0
Görüntüleme
13
  • Soru
Un Helvası (Anne Helvası) Tarifi İçin Malzemeler 2 su bardak un 1 su bardak şeker 1 ,5 su bardak su Yarım çay bardağının yarısı sıvı yağ 1 yemek kaşığı margarin Not: fazlalaştırmak isterseniz 1 bardak un için yarım bardak şeker ve yarım çay bardağı su fazla ekleyin Un Helvası (Anne Helvası)...
Cevaplar
0
Görüntüleme
8
  • Soru
Un Helvası Tam Kıvamında Tanımı İçin Gereçler 1 su bardağı un 50 gram margarin Yarım çay bardağı sıvı yağ Şerbeti için; 1 buçuk su bardağı su 1 su bardağı şeker Un Helvası Tam Kıvamında Tanımı Yapılışı Birinci evvel şerbetini hazırlayalım. 1 buçuk bardak su ve 1 bardak şekeri ocağa alın ve...
Cevaplar
0
Görüntüleme
11
Üst Alt