Yumuş Yumuş Bir Poğaça

Konuyu Yükselt

theking

Yeni Üye
Tepkime
15
Coin
175,519
Yumuş Yumuş Bir Poğaça Tarifi İçin Malzemeler
1 su bardağı ılık süt
2 su bardağı ılık su
1 su bardağı sıvıyağ
2 yumurta ( sarıları dışına)
2 yemek kaşığı toz şeker
2 çay kaşığı tuz
1 paket toz maya
Un
İçine :
Zeytin veya peynir

Yumuş Yumuş Bir Poğaça Tarifi Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
Su ve süt ılık olmalı yoksa istenilen tadı yumuşaklığı vermiyor.
Bütün sıvı malzemeleri güzelce karıştıralım. Sonra kuru malzemeleri tabikide unu kontrollü şekilde ekleyelim.
Yumuşak bir hamur elde etmeliyiz ki pişince yumuşacık olsun.
Hamuru yoğurduktan sonra üstüne streç film veya kapaklı bir kap ise kapağını kapatalım. Bir saat ılık ortamda mayalanmasını bekleyelim.
Bir saat sonunda mayalanan hamurdan küçük parçalar koparıp.
İstenilen iç harcı koyalım. Ve şekil verelim.
Ben hamuru baya yumuşak tutuyorum.
Bir kaseye sıvı yağ döküp elime sürüp öyle şekillendiriyorum.
Ellerime yapışmasın diye tepsimize dizelim.
Tepsi mayası içinde yarım saat bekletelim.
Üzerine yumurta sarısı sürelim.
Ve önceden ısıtılmış 180 derece fırında 25-30 dakika pişirelim.
Ben yumuşak olmasını istediğim için üzeri kızarır kızarmaz. Fırından alıyorum. Çok kızartırsak sert bir poğaça oluyor.
Fırından çıkınca üzerine temiz bir bez örtelim.
Ilık ılık servis yapalım.
Gerçekten çok güzel ve yumuşacık oluyor.

Afiyet olsun.

Yumuş Yumuş Bir Poğaça Tarifi Fotoğraflı Yapılışı

Similar threads

• Soru
Yumuş Yumuş Poğaça Tanımı İçin Malzemeler 1 yumurta akı (sarısı üzerine) 1 çay bardağı ılık su 1 çay bardağı ılık süt Yarım çay bardağı sıvı yağ Yarım paket yaş maya (1 paket toz maya da olur) 1 tatlı kaşığı tuz 3 tatlı kaşığı şeker 1 yemek kaşığı tereyağı 6.5 su bardağı un (kontrollü ) İçine ...
Cevaplar
0
Görüntüleme
13
  • Soru
Çay Saatlerinin Yıldızı Yumuş Yumuş Pofidik Poğaça Tanımı İçin Materyaller 3 su bardağı ılık süt (Eğer süt yoksa ılık su koyabilirsiniz) 1 su bardağı zeytinyağı 1 adet yumurta 1 paket instant kuru maya 1 tatlı kaşığı tuz 1 yemek kaşığı şeker Aldığı kadar un Çay Saatlerinin Yıldızı Yumuş Yumuş...
Cevaplar
0
Görüntüleme
5
  • Soru
Garantili Yumuş Poğaça Tarifi İçin Malzemeler 1 su bardağı süt 1 su bardağı su 1 çay bardağı sıvı yağ 1 paket kuru maya 1 yemek kaşığı tuz 3 yemek kaşığı şeker 3 yemek kaşığı yoğurt 2 adet yumurta akı (Sarısı üzerine ) Yarım paket margarin yada tereyağı 6-7 bardak arası un kontrollü ekleyin her...
Cevaplar
0
Görüntüleme
9
  • Soru
Yumuş Yumuş Minik Pizzacıklar Tarifi İçin Malzemeler Hamuru için; 1 su bardağı ılık su 1 su bardağı ılık süt 1 su bardağı sıvı yağ 1 paket instant maya (yaş mayada olur) 2 yemek kaşığı şeker 1 yumurta(sarısı üzeri için) 1 tatlı kaşığı tuz 5-6 su bardağı un Üzeri için; Domates sosu Zeytin Kaşar...
Cevaplar
0
Görüntüleme
14
  • Soru
Kaymaklı Yumuş Poğaça Tanımı İçin Malzemeler 200 gram kaymak 1 su bardağı süt 1 su bardağından 1 parmak eksik sıvı yağ 1.5 su bardağı ılık su 1 paket maya ( yada yarım paket yaş maya 2 adet yumurta birinin sarısı üzerine 1 tatlı kaşığı tuz Aldığı kadar un (dikkatli ekleyin) Üzeri için; 1 kahve...
Cevaplar
0
Görüntüleme
8
Üst Alt